Sivil toplum kuruluşları, Mısır’daki idam kararını kınadı

Ümmet Platformu tarafından Mısır başta olmak üzere çeşitli ülkelerde Müslümanlara yönelik vahşetin protesto edilmesi amacıyla PTT önünde basın açıklaması yapıldı.

Güncel 28.03.2014, 22:53 28.03.2014, 22:54
638
Sivil toplum kuruluşları, Mısır’daki idam kararını kınadı

Ümmet Platformu tarafından Mısır başta olmak üzere çeşitli ülkelerde Müslümanlara yönelik vahşetin protesto edilmesi amacıyla PTT önünde basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasına 57 sivil toplum kuruluşu destek verirken, basın açıklaması Mustafa Karahan’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ümmet Platformu adına basın açıklamasını yapan Hakkı Can Ercelep, Hz. Muhammed’in, "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" diye buyurduğunu ifade ederek, başta Mısır olmak üzere dünya üzerinde yapılan bütün zulümleri, haksızlıkları tel'in etmek, haksızlıklar karşısında susmadıklarını göstermek adına toplandıklarını söyledi.

Dünyada nerede Müslüman varsa orada zulmün olduğunun görüldüğünü anlatan Ercelep, Müslümanların ya katledildiğini, ya yurtlarından sürüldüğünü ya da işkencelere maruz kaldığını ifade etti.

Filistin, Kırım, Afganistan gibi İslam ülkelerinin işgal altında olduğunu söyleyen Ercelep, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde, Arakan da, Doğu Türkistan'da Müslümanlar öldürülüyor. Irak'ta sözüm ona batıdan ithal edilen demokrasi kan ve gözyaşından başka bir şey getirmedi. Suriye'de bir zalim kendi halkını katlediyor. Mısır'da bir hain yaptığı katliamlara hukuki kılıf bulma adına bu güne kadar katlettiği insanlar yetmemiş gibi yüzlerce insanı idama mahkum ediyor. Oysa Mısır halkı yapılan seçimde yüzde 52 gibi bir çoğunlukla Muhammed Mursi'yi Cumhurbaşkanı seçmişti. Buna sadece bir buçuk yıl dayanabilen batı uşakları, 3 Temmuz 2013 de askeri bir darbe ile meşru hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nı gayri meşru bir şekilde zorbalıkla görevden uzaklaştırmış ve Mursi'yi tutuklamıştı.

Bu hak gaspına karşı çıkmak için meydanlara dökülen Mısır halkına karşı darbeci Sisi, akıl almaz katliamlar yaptırmış, iradesine sahip çıkan binlerce Mısırlıyı meydanlarda şehit etmişti. Bunlar yetmemiş, ülkenin meşru bir siyasi partisi olan İhvan-ı Müslimin'in faaliyetleri yasaklanmış ve yasa dışı ilan edilmişti” dedi.

Hukukun; hakkın ve haklının yanında olacağı yerde, zalimin elinde bir zulüm oyuncağı haline geldiğini kaydeden Ercelep, halkın iradesine karşı darbe yapanların, sokaklarda masum halkı katledenlerin yargılanacağı yerde, meşru Cumhurbaşkanı Mursi ile cuntaya direnen Mısır halkının yargılanmaya başlandığını anlattı.

“Sokaklarda alenen yaptığı katliamların üzerini örtmeye çalışan darbeciler, bir hukuk tiyatrosu kurarak bugün Mısır'da 529 darbe karşıtına idam cezası verebilmiştir” diyen Ercelep, mısırın sözde adalet mekanizmasının; sokaklarda öldürülen yüzlerce masum halkın katilleri için bir tek soruşturma bile açamazken, Mısır hapishanelerinde öldürülen 37 tutuklunun ölümü için sadece bir polis memuruna hapis cezası verebilirken, zulme ve haksızlığa direnen 529 insanına idamı reva görebildiğini ifade etti.

Ercelep konuşmasında şunları dile getirdi:

“Yapılan yargılamalar tam manasıyla bir maskaralıktır. Hazırladıkları binlerce sayfalık iddianameleri bile okumadan karşısındaki insanlara savunma hakkı vermeyen bir mahkeme ancak adi bir tiyatrodur. Verilen bu idam kararları Müslümanlara ve tüm insani değerlere açılmış aleni bir savaştır, cinayettir.

Bu olay hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek, bu kararların sahipleri hep lanetle anılacaktır. Mısır darbe yönetimine destek veren bütün ülkeler, bu idamların gerçekleşmesi halinde bu cinayetlerin suç ortağı olacaklardır. Batı, bu idam kararları karşısında üç maymunu oynayarak uluslararası kamuoyunda ne kadar ikiyüzlü davrandığını da ortaya koymuştur.

Başta ülkemiz olmak üzere tüm Ortadoğu’da yaşanan birçok darbenin, ayaklanmaların, kaosların, savaşların ve işgallerin mimarı olan ABD, Avrupa Ülkeleri, İsrail, Çin, Rusya ve İran; hukukun, mazlum halkların ve insanlığın baş düşmanıdır.

Mısır'daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünya, bugün yeni katliamlara kapı aralamıştır. Darbecilere ve zalimlere karşı kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbeciler yaptıkları insanlık dışı mezalimi aklın ve vicdanın alamayacağı boyutlara taşımanın gayretine düşmüşlerdir.

Bu kapsamda:

Mısır'da 'Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek' için cunta karşıtı gösteri yapan 529 kişiye idam cezası verilmesini kınıyor, uluslararası arenayı oynanan bu trajikomedi karşısında artık harekete geçmeye davet ediyoruz.

Bizler İslam ümmetinin bir parçası olarak Irak'ta örneğini gördüğümüz Batının demokrasi anlayışını hiç bir İslam coğrafyasında kabul etmiyoruz.

Bu gayri hukuki idam kararını verenleri, kararlarını ve ağababalarını tanımıyoruz.

Şahadeti en yüksek mertebe saymış, kefenini "başına sarık - beline kuşak" olarak sarmış, gemileri yakmış, ölümden korkmayan bir ümmetin fertleri olarak inandığımız davamızdan geri dönmeyeceğimizi bütün dünya bilmelidir.”
(Erkan BAYATLI)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@