“Sınavda aceleci olmayın ve işinizi şansa bırakmayın”

Bilfen’in Türkiye genelindeki deneme sınavında üç öğrencinin üstün başarı göstermesi, Selçuk Köse tarafından “Yıl boyunca çalışmanın meyvesini aldılar” diye yorumlandı.

“Sınavda aceleci olmayın ve işinizi şansa bırakmayın”

Bilfen’in Türkiye genelindeki deneme sınavında üç öğrencinin üstün başarı göstermesi, Selçuk Köse tarafından “Yıl boyunca çalışmanın meyvesini aldılar” diye yorumlandı.

25 Nisan 2017 Salı 00:45
“Sınavda aceleci olmayın ve işinizi şansa bırakmayın”

Selçuk Köse Etüt Eğitim Merkezi öğrencileri, Bilfen Yayıncılığın Türkiye geneli TEOG 8. Sınıf D-6 sınavında fark yarattılar.

Türkiye genelinde 28.560 öğrencinin katıldığı sınavda, Yağız Töre bütün soruları doğru yanıtlayarak birinciliği alırken, Kiraz Şahin Matematik’te 1 yanlışla ikinci, Deniz Kaplan 3 yanlışla üçüncü oldu.

Böylelikle, haftada 30 saat TEOG hazırlık eğitimi alan öğrenciler, yıl boyunca çalışmanın meyvelerini aldılar.

Kurucu Müdür Selçuk Köse öğrencilerin TEOG sınavlarına hazır olduklarını belirterek, tüm öğrencilere 26-27 Nisan tarihlerinde yapılacak sınava günlük yaşantılarında değişiklik yapmadan girmeleri uyarısında bulundu.

Köse, teknik olarak ise, soruların önce zihinde tamamlanması gerektiğini, dikkatin en önemli faktör olduğunu söyledi.

Uzun sorulardan çocukların korkmaması gerektiğini belirten Köse, “Önemli olan soru kökünün doğru ve dikkatli okunması gerektiğidir. Sorunun isteklerini tespit ettikten sonra dikkat edilmesi gereken nokta zamanı iyi yönetmek, ayrıca sınavda sorularla inatlaşmadan turlama tekniğiyle çözmektir” dedi.

 Özellikle Matematik sorularında farklılık yaratan problemlerin çözümünde çocukların büyük hata yaptığını vurgulayan Selçuk Köse, işlemsel kısma geçmeden problemi anlama ve planlama aşamasında sorunun önce sezgisel olarak zihinde tamamlanması gerektiğine dikkat çekti.

Sınav anındaki dikkat dağınıklığının öğrenciyi bekleyen en büyük tehlike olduğunun altını  çizen Köse, bu anlarda yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“İlk olarak gözünüzü kapatın ve 5-6 kez derin nefes alarak burnunuzdan verin. Ardından soruyu okuduktan sonra bir iki saniye durup sakin olarak işleme geçin. Çabuk olmalıyım, hızlı çözmeliyim paniği de çok hata yaptırır. Süreyi sonuna kadar kullanın. Her bir sorunun çözümüne iki dakika süre düştüğünü unutmayın. Önce çıkma isteği de konsantrasyon kaybına neden olacaktır.

Sınav taktiği olarak da, aceleci olmayın, sizden ne istendiğinden emin olun, işi şansa bırakmayın. Soruyu cevaplarken hangisi doğru olamaz mantığıyla yaklaşmak, özellikle emin olmadığımız sorularda hızımızı önemli ölçüde artırır.

Cevaplama yöntemleri incelendiğinde en temel hata toplu kodlamadan kaynaklanır, Testi bitirdikten sonra ilk beş soruyu mutlaka kontrol edin.

Çalışan için başarı kaçınılmazdır. Yeter ki kendinize güvenin. Tüm öğrencilerimizin şunu bilmesini istiyorum; başaramamak dünyanın sonu değildir, hepinize önce sağlık sonra üstün başarılar dilerim.”