“Sigaraya zam geldikçe kaçak ve açık tütün satışı artıyor”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kaçak sigaranın vergi kaybı bakımından devleti kazanç bakımından da esnafı zarara soktuğunu belirtti.

Güncel 02.11.2017, 00:58
1052
“Sigaraya zam geldikçe kaçak ve açık tütün satışı artıyor”

Devleti yaklaşık 5 milyarlık vergi kaybına uğratan kaçak sigara satışlarının, esnafın da ekmeğini küçülttüğünü belirten Palandöken, bununla mücadelenin uzun zamandır sürdüğünü anlattı. Kaçak sigara oranının yüzde 25’lerden yüzde 10’lara düşmesine rağmen halen yüksek olduğunu belirten Palandöken, bu oranın daha da aşağı çekilmesi için yüzde 84’ü bulan verginin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

“KAÇAK SİGARA ESNAFIN EKMEĞİNİ KÜÇÜLTÜYOR”

Tütün satıcılarının kayıt dışı satışlarının hem esnafı hem de ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde en çok katma değerin alındığı, verginin sağlandığı sektörün başında sigara geliyor. Alıştığımız, bağımlısı olduğumuz bir ürünü içiyorsak sağlık açısından en kalitelisini içmemiz lazım. Artık tütün bayilerinin oluştuğu bir konuma geldik. Sigaranın yüksek vergileri ve gelen zamlar kaçak sigarayı da aynı doğrultuda artırıyor. Tütün satıcılarının kayıtlı ekonomiye katılmamaları esnafın ekmeğini küçültüyor. Bu durum esnafı da açık tütün satmaya itiyor. Uzun süredir mücadele ettiğimiz kaçak sigara oranı yüzde 25’lerden 10’lara kadar düşse de halen rakamlar çok yüksek. Öyle ki devletimiz bu oranla yaklaşık 5 milyar lira vergi kaybına uğruyor. Kaçak sigaranın engellenmesi ile vatandaşlar açık tütüne yönelmeye başladı. Son yıllarda meşru ve gayrimeşru yollardan satışı yapılan açık tütünde bir artış gözlemlendi” dedi.

“ÖZELLİKLE BAKKALLAR ARASINDA KAMU SPOTU OLUŞMALI”

Kaçak sigara ile mücadelede bakkallar başta olmak üzere topyekün bir farkındalık oluşturulması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Bakkallarımızda sigara olmazsa olmaz. ÖTV ve KDV ile toplam yüzde 84’ü bulan vergiler esnafın da kazancını etkiliyor. Bu vergi 20 tek sigaranın 16’sını ediyor. Esnafa uygulanan yaptırımın binde biri kaçakçılara yapılsa zaten oranlarda büyük düşüş olur. Bakkallar olarak mahalli idarelerle, oradaki kamunun en üst makamı valimizle, vergi idaresi ile bunun ülkemize ne kadar zarar getirdiğine daha çok dikkat çekmek için kamu spotu oluşmalı. Kaçak sigaranın zararıyla ilgili farkındalık artırmak için bakkalların da mücadeleye katkıda bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra kaçak sigaranın terör örgütlerinin en büyük finansmanlarından biri olduğunu da unutmamak lazım. Kaçakçılıkla topyekûn mücadele için Alo 136’yı ücretsiz arayarak tüm kaçak ihbarları bildirilmeli” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@