“Sigaraya başlamamayı sağlayacak önlemler alınmalı”

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Erçen Diken, sigaraya başlama yaşının giderek düştüğünü ve Çorum’da 9-10 yaşlarında sigara içenlere rastlandığını belirterek, sigaraya başlamamayı sağlayacak önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Güncel 18.02.2019, 21:40
584
“Sigaraya başlamamayı sağlayacak önlemler alınmalı”

Akciğer hastalıklarının sigaraya bağlı olma durumunun %42 olduğunu anlatan Doç. Dr. Özlem Erçen Diken, en çok ölüm sebepleri arasında bulunan kalp hastalıklarının sebeplerine bakıldığında yine ilk sırada sigaranın yer aldığını vurguladı.

Tütün ürünleri ile mücadele konusunda hükümetin başarılı çalışmaları bulunduğunu söyleyen Diken, okullarda tütün ürünlerinin zararlarının anlatıldığı gibi, verilen caydırıcı cezaların da kullanımın azaltılmasında etkili olduğunu vurguladı.

Sigara dumanı içerisinde 4 bin kadar zararlı madde bulunduğunu belirten Doç. Dr. Özlem Erçen Diken, ilk başlarda odaklanmayı artıran, iştahı kesen, zevk veren bir madde gibi gelen sigara içerisindeki nikotini vücudun bir süre sonra tolore etmeye başladığını, bu noktadan itibaren de insanların bağımlı hale geldiğini belirtti. Sigarayı bırakmaktan çok başlamamanın daha önemli olduğunu dile getiren Diken, sigaranın içindeki maddelere bağımlı hale gelindiği zaman vücudun bunu yok saymadığını ve aradan zaman geçse de sigarayı bırakan kişilerin tekrar sigara kullanmaya başlayabildiğini söyledi. Sigaranın ömrü 10 yıl kısalttığını anlatan Doç. Dr. Özlem Erçen Diken, ayrıca ağızdan ayağa kadar bir çok hastalığa da sebep olduğunu vurguladı.(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@