“Şiddete karşı kalıcı ve caydırıcı önlemler alınmalıdır”

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube başkanı Ahmet Saatcı, İzmir'de sağlık çalışanına karşı uygulanan şiddeti kınayarak, “Şiddete karşı kalıcı ve caydırıcı önlemler bir an önce alınmalıdır” dedi.

Güncel 03.04.2019, 00:16 03.04.2019, 00:22
261
“Şiddete karşı kalıcı ve caydırıcı önlemler alınmalıdır”

Sağlık Sen üyeleri sendika binasında bir araya gelerek, İzmir'de sağlık çalışanına karşı uygulanan şiddeti kınadılar.

Sendika üyeleri adına bir konuşma yapan Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube başkanı Ahmet Saatcı, sağlık hizmetlerinin kamu adına sunulan bir hizmet olduğunu, sağlık çalışanlarının da kamu hizmeti sunduğunu kaydederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur.

Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin %80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez.

Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi elzemdir.

Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler biran önce alınmalıdır.

Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz.

Bu vesileyle, İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen üyemiz Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve telin ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:52
Öğle 12:56
İkindi 15:28
Akşam 17:51
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@