Sıcak hava uyarısı

Meteoroloji, bugünden itibaren Çorum başta olmak üzere ülkede bir hafta boyunca, sıcak hava dalgasının etkisine gireceğini duyurdu.

Sıcak hava uyarısı

Meteoroloji, bugünden itibaren Çorum başta olmak üzere ülkede bir hafta boyunca, sıcak hava dalgasının etkisine gireceğini duyurdu.

14 Eylül 2017 Perşembe 23:37
Sıcak hava uyarısı

Meteoroloji’den yapılan açıklamada bugünden itibaren bir haftalık süre boyunca yurt genelinin, sıcak hava dalgasının etkisinde kalacağının ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceğinin tahmin edildiği belirtildi. Türkiye’nin sıcak hava dalgasının etkisinde kalmaya devam edeceğinin tahmin edildiği belirtilerek, Eylül ayı sıcaklık rekorunun kırılmasının beklendiği vurgulandı.

Çorum Valiliği aracılığıyla yapılan açıklamada “Bölgemizin, bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta boyunca sıcak hava dalgasının etkisinde kalacağı ve hava sıcaklıklarının da mevsim normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Yapılan son değerlendirme ve tahminlere göre; bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta boyunca bölgemizde yağış beklenmiyor. Bölge genelinde havanın açık ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının bugünden itibaren bölgemizin iç kesimlerinde (Amasya, Tokat ve Çorum ile Kastamonu, Sinop ve Samsun’un iç kesimleri) hissedilir derecede artarak, ekstrem sıcaklık değerlerine ulaşabileceği ve Eylül ayının en yüksek sıcaklık rekorlarının kırılabileceği tahmin ediliyor. Bölgemiz genelinde etkili olacak sıcak hava dalgasının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı başta sıcaklığa bağlı sağlık problemi yaşayanlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere, vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir” denildi.

(Volkan SINAYUÇ)