SGK’dan yeşil kartlılara uyarı

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Duran Cesur, yeşil kartlıların üniversite hastanelerinden doğrudan faydalanmaları ve bakmakla yükümlülükten 60/g kapsamına geçenlerin tescil işlemleri hakkında bir açıklama yaparak bazı uyarılarda bulundu.

Güncel 07.12.2017, 06:33 07.12.2017, 02:23
918
SGK’dan yeşil kartlılara uyarı

SGK İl Müdürü Cesur, bilindiği üzere 10/11/2017 tarihinde “Genel Sağlık Sigortası Tescil, Prim ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlatarak yapılan değişiklik ile yönetmeliğin 6.ncı maddesinin 11 inci fıkrasının “Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişiler, talep etmeleri halinde talep tarihini takip eden gün itibarıyla gelir testi başvuru şartı aranmaksızın Kanunun 60.ncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılırlar. Bu kişilerin gelir testi yaptırmaları halinde GSS’leri gelir durumlarına göre güncellenir.” Hükmünü düzenlediğini bildirdi.

Cesur açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi: “Söz konusu hüküm doğrultusunda genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlüsü olan kişilerin 60/g tescilleri açılacağı zaman, tescil başlangıç tarihi talep tarihinin bir gün sonrası olacaktır. Bu kişiler için talep tarihi ile tescil başlangıç tarihinin aynı olmasına sistem müsaade etmeyecektir. Kurumumuzla 40 adet üniversite hastanesi arasında yapılan protokol sonucu Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişiklikle, 60/c-1 (Yeşilkart) kapsamındaki genel sağlık sigortalıları sevk zincirine tabi olmadan üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabileceklerdir. Ancak; Pamukkale, Uludağ ve Balıkesir Üniversite Hastaneleri, Marmara Üniversitesi (Gastroentroloji/Nöroloji Enstitüsü), İstanbul Üniversitesi (Onkoloji Enstitüsü), İstanbul Üniversitesi(Kardiyoloji Enstitüsü) bu kapsamın dışındadır”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@