SGK ve İŞKUR’dan bilgilendirme ziyareti

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü yetkilileri sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek kurumlarının çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.

Güncel 26.02.2019, 21:00 26.02.2019, 19:49
386
SGK ve İŞKUR’dan bilgilendirme ziyareti

Toplantılara İŞKUR İl Müdürü Ali Şahan, SGK İl Müdür Vekili Enver Yıldız, ÇOSİAD Başkanı Hayri Şamlı, ÇOSİAD üyeleri, ÇESOB Başkanı Recep Gür ve Oda başkanları katıldı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan kurumlarının vermiş olduğu İş Meslek Danışmanlığı hizmetleri, İşsizlik Sigortası, Kısa Çalışma Ödeneği, İşbaşı Eğitim programları hakkında oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işyeri sahiplerine bilgilendirmeler yaptı. İş ve Meslek Danışmanlarının işverenlere her konuda yardımcı olduğunu ifade eden Ali Şahan “Yeni projelerimiz ile işbaşı eğitim programlarımızda değişiklikler oldu. Asgari ücretin artmasıyla verilen teşviklerde değişti. Artık İŞKUR’un İşbaşı Eğitim programlarına katılanlar günlük 77,70 lira, öğrenciler 58,27 lira, işsizlik maaşı alan katılımcılar ise 38,85 lira alacaklar.

İşyerlerinde en az 2 sigortalı çalıştıran işverenler İŞKUR’un bu programlardan yararlanabilecek. Bu programa katılma yaşı en az 15 ve günlük 5 saatten az, 8 saatten fazla çalışmamalıdırlar. İşverenler işyerlerinde sigortalı çalışan sayısının % 30 oranında katılımcıyı programa dahil edebilir” diye konuştu.

İşverenlere meslek edindirme kursları hakkında da bilgiler veren Şahan “İşletmelerin fiziki yapıları ve çalışan sayıları kurslar konusunda önem arz ediyor. İşyerinde mutlaka bir eğitici olması gerekiyor. Böyle bir eğitici yoksa işverenler Halk Eğitim Merkezinden eğitici talep etmelidirler. Günlük en az 5 saat çalışanlar programa katılabilecekler. Bunun için sanayi sektöründe yapılacak kurslara katılanlara 50 Lira, diğer sektör çalışanlarına günlük 40 Lira ödenecektir” dedi.

Son olarak da işverenlere Kısa Çalışma Ödeneği hakkında açıklamalarda bulunan Şahan “İşyerlerinin dış nedenlerden dolayı faaliyetlerini azaltması ya da tamamen durdurması halinde bu ödeneğin verildiğini ve bu konuda kararı çalışma müfettişleri verecekler. Bunun için 3 aylık süre aşılmayacak” şeklinde konuştu.

SGK İl Müdür Vekili Enver Yıldız’da 5510 Sayılı Kanunla ilgili ve 7143 Yapılandırma Kanunu ile ilgili bilgilendirme yaparak 28 Şubat 2019 tarihine kadar yapılandırma yaparak borcunu ödemeyen işverenlerin yapılandırmadan doğan önceki dönemlere ait borçlarını ödemeleri halinde yapılandırmalarının devam edeceğini ve teşviklerle ilgili bilgiler verdi.

Toplantının son bölümünde ise Şahan ile Yıldız işverenlerin sorularını yanıtladı. Toplantıya katılan işverenlerde İŞKUR Programlarının ve SGK teşviklerinin çok yararlı olduğunu belirterek teşekkür ettiler.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@