Sezgin Kundukan, “Devlet okullarında eğitim bitmek üzere”

Eğitim-Sen TİS ve Hukuk Sekreteri Sezgin Kundukan, dün ve bugün yapılan TEOG sınavı ile ilgili kafalarda yanıtlarını bulamayan bir sürü soru ve sorun bulunduğunu belirterek, “AKP iktidarı eğitimi ticarileştirme projesi olan 4+4+4 eğitim modelini hayata geçirdiği günden bu yana hayata geçirdiği uygulamalarla eğitimi devlet okullarında bitme noktasına getirmiştir” dedi.

Güncel 29.04.2015, 20:26 29.04.2015, 21:26
736
Sezgin Kundukan, “Devlet okullarında eğitim bitmek üzere”
Paralel yapılarla mücadele adı altında dershaneler kanunu çıkartıldığını belirten Kundukan, bu yasaya göre bütün dershanelerin kapatılması ve özel okullara dönüştürülmesinin hedeflendiğini kaydetti. Kundukan, “Ancak bu uygulama ile dershanelerin boşalttığı alandaki kurs ihtiyacı nasıl giderilecek veya hangi kurumlar bu açığı kapatacak diye elbette ki düşünülmedi. Bugün devlet okullarında ülkemizdeki en iyi okullar olarak görülen Fen ve Anadolu liselerinde eğitim almakta olan öğrenciler bin bir güçlükle kazandıkları bu okulları bırakıp özel kolejlere geçmenin hesabını yapıyorlar. Özel kolejler ise öğrenci ve velilere 8000 ila 15000 TL ücret karşılığında hiçbir dersten not kaygısı çekmeden sadece sınavlarda çıkacak derslerden eğitim alacakları bir modeli uygulayacakları söylemiyle öğrencileri kolejlere kayıt etmektedirler. Resme baktığımızda gerçekler açık şekilde kendini gösteriyor. Veliler daha önce 2000 ila 3000 lira ödedikleri dershanelere daha fazla ücret ödemek zorunda bırakıldıkları gibi devlet okullarını da terk etmek zorunda bırakılıyor. Bu rakamlar sadece velinin cebinden çıkacak rakamlar ayrıca devletin kasasından çıkacak olan teşvik ücretleri işin başka boyutu” dedi.
Kundukan, açıklamasına şu şekilde devam etti:
“Sınava girecek öğrencilerimizin bin bir emekle girmeye çalıştıkları okulları daha önce kazanan öğrenciler kurs ihtiyacıyla terk ederken burada görev yapan öğretmenlerde zorunlu rotasyon uygulamasıyla zorla gönderiliyor. Her öğrencinin girmek istediği Fen ve Sosyal Bilimler liselerine artık öğretmen seçiminde hiçbir kriter gözetilmeyecek. Bu sayede seçkin devlet okullarının deneyimli öğretmen kadroları tasfiye edilerek okulların kalitesinin düşürülmesi ve buralara yerleşmek isteyen öğrencilerin ücret ödeyerek özel kolejlere yönlendirilmesi hedefleniyor.”
(Haber Merkezi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@