“Şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir”

Güncel 17.09.2018, 22:52
371
“Şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir”

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Teşkilatları tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9’uncu Başbakanı Adnan Menderes’in idam edilişinin 57. yıldönümü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı.

AKP Çorum İl Başkanlığı’nın dün Hürriyet Parkı önünde gerçekleştirdiği etkinliğe AKP Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Zeki Gül, AKP İl Başkanı Mehmet Karadağ, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Kadın Kolları İl Başkanı Meryem Demir ve Gençlik Kolları İl Başkanı Muhammed Fatih Temur’un yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

AKP Genel Merkezi tarafından hazırlanan anma metni, İl Başkanı Mehmet Karadağ tarafından okundu.

27 Mayıs Darbesi’nin Türkiye’de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilemez tahribatlara yol açtığını belirten AKP İl Başkanı Karadağ, “Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme anti demokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan darbeler, e-muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır.” dedi.

Adnan Menderes ve dava arkadaşlarının idam edilmesinin yargısız infaz olduğu vurgulanan basın açıklamasında şu görüşler dile getirildi:

“Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır.

27 Mayıs Darbesi, millet egemenliğini ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Başbakanı Adnan Menderes’in idam edilmesinden dolayı, diğer darbelerden farklıdır.

Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla, Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasadışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen ‘Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor’ gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır.

27 Mayıs Darbesi’nin izdüşümlerinin incelenmesi durumunda 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır.

Türk milleti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 15 Temmuz gecesi hain darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırmıştır.

Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.” (Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@