“Seramik sektörünün hedefi % 25 büyüme”

Türkiye'de 61 ihracatçı birliği, 13 genel sekterliği ve 27 sektörü ile 71 bin ihracatçının çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), farklı bölgelerdeki delegeleriyle bir araya geldi. İstanbul’da düzenlenen TİM Delegeler Çalıştayı’na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur, TİM Başkanı İsmail Gülle ve sektörü temsilen Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erdem Çenesiz ile çok sayıda davetli katıldı.

Güncel 24.10.2018, 21:45
460
“Seramik sektörünün hedefi % 25 büyüme”

İstanbul’da gerçekleşen çalıştayın oturum başkanlığını ve açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; faiz, kur ve enflasyon üçgeni çerçevesinde manipülasyonlara maruz bırakıldıklarını vurgulayarak, “Son dönemde büyük bir ekonomik saldırıya uğradığımızı yakından biliyorsunuz. Nasıl ki ülkemizin her alandaki menfaatleri doğrultusunda var gücümüzle çalışıyorsak, ekonomimizin güçlenmesi için de var gücümüzle çalışmaktayız” diye konuştu.

SERAMİK SEKTÖRÜNÜN BEKLENTİLERİ

Sektör temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda son dönem ekonomik gelişmeler ışığında sektörlerin yaşadığı sorunlara da değinildi. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erdem Çenesiz, tek çıkış yolunun ihracat olduğunu ve sektörün büyüme hedeflerini aşacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın oturum başkanlığını yaptığı, sektör sorunları bölümünde konuşan Erdem Çenesiz, geçtiğimiz yıl 2.7 milyar, bu yılın ilk 9 ayında da 2.3 milyar dolarlık ihracat yapıldığını anlatarak, “İddiamız var. Yüzde 25 büyüme hedefi koymuştuk. İnanıyorum ki, bu hedefi aşacağız. Türkiye’nin ortalama büyümesinden daha fazla büyüyen bir çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri birliği olacağız” dedi.

“İHRACAT OLMADAN REFAH OLMAZ”

“Ülkemiz için ihracattan başka çıkış olmadığını biliyoruz” diyen Çenesiz, “Son dönem bunu daha da iyi anladık. İhracat olmadan hayal ettiğimiz refah seviyesine kalıcı olarak gelmemiz mümkün değil. Belki 3-5 yıl müreffeh dönemler yaşanabilir, ancak gerçekten müreffeh toplum olmak istiyorsak, üretmek ve ihracat yapmak zorundayız” diye konuştu.

Sektörün sorunlarını ve taleplerini de dile getiren Çenesiz, seramik ve toprak sanayinde Avrupa Birliği’nde olduğu gibi özel doğalgaz tarifesi uygulanması, Şile bölgesi killerinin 2020’de dolacak ruhsatlarının uzatılması, maden sahaları üzerinde RES ve GES ruhsatlarının verilmeden önce koordinasyonun sağlanması, ithal kömüre olan ihtiyacın azaltılması için linyit üretiminin arttırılması, Eximbank kredilerinde teminat sorununun çözülmesi ve TL bazında reeskont kredilerinin artırılması, Kuzey Irak ve benzeri komşu ülkelerle yaşadığımız tarife dışı engellerin çözümü için diplomasi ile çözüm aranması konularına da dikkat çekti.

(Haber Merkezi)

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@