“Seramik sektörü ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor”

Türkiye’nin marka değeri en yüksek fuarı İstanbul-Seramik Banyo Mutfak Fuarı (UNICERA), CNR EXPO Yeşilköy'de açıldı. 100 bin metrekare alanda, sektöre yön veren bin 200’ün üzerinde markanın katılımı ile gerçekleşen fuar, 9 Şubat’a kadar açık olacak.

“Seramik sektörü ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor”

Türkiye’nin marka değeri en yüksek fuarı İstanbul-Seramik Banyo Mutfak Fuarı (UNICERA), CNR EXPO Yeşilköy'de açıldı. 100 bin metrekare alanda, sektöre yön veren bin 200’ün üzerinde markanın katılımı ile gerçekleşen fuar, 9 Şubat’a kadar açık olacak.

07 Şubat 2019 Perşembe 22:00
“Seramik sektörü ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor”

Fuar açılışında konuşma yapan Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, Türk seramik sektörünün dünya liginde olduğunu ve 1,5 milyar dolara yakın ihracatı ile ülke ekonomisine en yüksek katma değeri sağlayan sektörlerin başında geldiğini iletti.

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul-Seramik Banyo Mutfak Fuarı, CNR EXPO Yeşilköy’de açıldı. Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) ve CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık iş birliğinde gerçekleştirilen fuarın açılışı, TSF Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Eşer, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak ve CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Eremin katılımı ile yapıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan CNR İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut, CNR Grubu olarak Marka Sektörlere Marka Fuarlar düzenlemeyi misyon edindiklerini söyledi. Bulut, “Bu misyona tam uyan ve marka değeri ile tüm dünyadaki alıcıların ajandasına girmeyi başaran UNICERA Fuarı, kendi alanında dünyanın en önemli iki fuarından biri” dedi.

“1,5 MİLYAR DOLARA YAKIN İHRACAT İLE ÜLKE EKONOMİSİNE EN YÜKSEK KATMA DEĞERİ SAĞLAYAN SEKTÖRLERİN BAŞINDA GELİYORUZ”

TSF Başkanı Erdem Çenesiz, seramik sağlık gereçlerinde Avrupa’nın en çok üreten ve en çok ihraç eden ülkesi olan Türkiye’nin seramik karo üretimi ve ihracatında da Avrupa 3.’sü olduğunu söyledi. Çenesiz, “Toplam büyüklüğü 3 milyar dolara ulaşan Türk Seramik Sektörü, 1,5 milyar dolara yakın ihracatı ile ülke ekonomisine en yüksek katma değeri sağlayan sektörlerin başında geliyor. Döviz kurunun yüksek olması ve doğalgaz fiyatlarındaki artış bizleri oldukça etkiliyor” diye konuştu.

Çenesiz sözlerini şöyle sürdürdü: “UNICERA Fuarı, seramik sektörünün yanı sıra banyo ve mutfak ürünlerinin de dünya ile buluştuğu bir organizasyon. Hedefimiz, UNICERA’nın dünyanın en büyük seramik ve banyo ürünleri fuarı olmasıdır.”

“UNICERA, TAM BİR MARKA YARATMA VE MARKA OLMA ÖRNEĞİ”

Fuarın sektöre ve Türkiye’ye sunulan önemli bir katkı olduğunu belirten TİMDER Başkanı Aydın Eşer, UNICERA’nın tam bir marka yaratma ve marka olma örneği olduğunu söyledi. Eşer, “AB, Amerika, Sahra Altı Afrika Ülkeleri, Arap Yarımadası, Türki Cumhuriyetleri hedef alarak dijital medya, sosyal medya ve dünyadaki sektör dergileri ile yaptığımız ortak çalışmalar neticesinde fuarımıza birçok yabancı ziyaretçinin geleceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

“UNICERA, TÜRK SERAMİĞİNİN MARKA BİLİNİRLİĞİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR”

DEİK Başkanı Nail Olpak,”Hindistan’a yaptığım bir seyahatte Türk seramik ürünlerinin dizayn ve kalite bakımından oldukça iyi olduğunu ancak marka bilinirliği konusunda daha fazla çalışma yapmamız gerektiğine yönelik bir geri dönüş almıştım. Şu an görüyorum ki, UNICERA Fuarı, Türk seramiğinin marka bilinirliğini artırmadaki katkısı kıyaslanamayacak ölçüde” diye konuştu.

“FUARCILIK SEKTÖRÜNÜN TURİZME KATKISI GÖZ ARDI EDİLEMEZ”

TİM Başkanı İsmail Gülle, fuarcılık sektörünün turizme katkısının göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğunu söyledi. Gülle, “UNICERA, uluslararası alanda takdir almış bir fuar. Kendi alanında dünyada 2. sırada yer almak, on binlerce katılımcıyı ve iş adamlarını bir arada buluşturmak çok büyük bir başarı.” dedi.

ÜNLÜ TASARIMCILAR VE 1200 MARKA UNICERA’DA

Dünyanın en önemli tasarımcıları tarafından 2019’un trendlerinin belirleneceği fuar, 100 metrekare alanda sektöre yön veren 1.200 markanın katılımı ile gerçekleşiyor. İtalya, İspanya, Almanya başta olmak üzere Portekiz, Mısır, Hindistan, Çin, Tayvan, Sırbistan ve İran’dan gelen 14 yabancı firmanın yeni ürün ve modellerini sergilediği fuar, 9 Şubat’a kadar açık kalacak. Fuarda ayrıca toplam 7 oturumun yapılacağı seminerlerde İtalya, İspanya, Fas ve Almanya’dan gelen dünyaca ünlü tasarımcılar, deneyimlerini ve sektördeki yeni trendleri ziyaretçilerle paylaşacak. Seminerlere katılacaklar arasında Giuseppe Scutellà, Carlo Ciciliot, Paolo D'arrigo, Valentin Garcia, Johan Dück gibi önemli tasarımcılar yer alacak.

(Haber Merkezi)