SON DAKİKA
Kapat

Semt pazarları hareketlendi

Ramazan ayının son bulmasıyla birlikte semt pazarları da hareketlendi. Meyve ve sebze alışverişine çıkan vatandaşlar en taze ürünü en uygun fiyata almanın telaşı içerisine girdi.

Semt pazarları hareketlendi

Ramazan ayının son bulmasıyla birlikte semt pazarları da hareketlendi. Meyve ve sebze alışverişine çıkan vatandaşlar en taze ürünü en uygun fiyata almanın telaşı içerisine girdi.

04 Ağustos 2014 Pazartesi 21:02
Semt pazarları hareketlendi
Cumartesi Pazarı’nda yaşanan hareketlilik, özellikle köylülerin bulunduğu tezgâhlarda gözlemlendi. Kendi yetiştirdikleri ürünleri köylerinden getirerek satan satıcılar yoğunluktan memnun olduklarını dile getirdi.

Cumartesi Pazarı’nda sebze ve meyve fiyatları şöyle: Mantar 3 TL, fasulye 2,5 TL, biber 2 TL, bamya 6 TL, domates 1 TL, salatalık 75 kuruş, patlıcan 50 kuruş, patates 1,25 TL, soğan 75 kuruş, üzüm 2,5 TL, erik 3 TL, elma 2,5 TL, incir 4 TL, şeftali 2,5 TL, armut 4 TL, muz 4,5 TL, karpuz 50 kuruş, kavun 1 TL.

AŞILI KARPUZA DİKKAT
Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuza pek talep olmadığını belirten pazar esnaflarından Hasan Nazlı, Çorum halkının aşılı karpuz almaması için uyarıda bulundu. Kavun-karpuzun tam mevsimi olduğunu ifade eden Nazlı, “Marketlerde kavun karpuz çok pahalıya satılıyor. Vatandaşlarımız kavunu karpuzu pazardan alsınlar. Aynı ürünü marketlerden daha pahalıya almasınlar. Biz ürünleri aracı olmadan üreticiden halka ulaştırıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımız aşılı karpuza da dikkat etsinler. Organik, ilaçsız ve çekirdekten yetiştirme karpuzu güvendikleri yerlerden alsınlar” dedi.ÇORUM PATATESİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Çorum semt pazarlarında patates satarak aile geçimlerini sağlayan Mehmet Gürel isimli vatandaş, patates fiyatlarını hava ve iklim koşullarının belirlediğini söyledi. Çorum’un Derler Köyü’nde patates yetiştiriciliği yapan Gürel ayrıca Çorum patatesinin Türkiye’nin en iyi patatesi olduğunu belirtti. Gürel, “Çorum patatesi gerek renk bakımından gerek lezzet bakımından çok tercih ediliyor. Vatandaşlarımız fiyatların yüksek olduğunu söylüyorlar. Fakat patatesin fiyatı bu mevsimden sonra 1 liranın altına düşmez. Kış ayları çok kurak geçti. Tohum pahalıydı ve üreticiler tohum alamadılar. Ayrıca tarlalar her yıl ekildiğinden ve nadasa bırakılmadığından artık yoruldu. 1’e 5 veren tarlalar 1’e 2 vermeye başladı. Tarlalardan çok az ürün çıkıyor. Bu da fiyatlara yansıyor” şeklinde konuştu.
(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 04.08.2014 21:03

banner155