Semrin Kaleli: “Kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu kurulsun”

CHP Çorum Belediye Meclis Üyesi Semrin Kaleli, kadınların gerek siyasi hayatta, gerekse bürokratik yaşamda toplumda fazla temsil edilmediğini, kadının temsil edilebilirlik oranının hızla artırılması gerektiğini söyledi.

Güncel 05.05.2014, 22:26 05.05.2014, 22:27
1075
Semrin Kaleli: “Kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu kurulsun”

CHP Çorum Belediye Meclis Üyesi Semrin Kaleli, kadınların gerek siyasi hayatta, gerekse bürokratik yaşamda toplumda fazla temsil edilmediğini, kadının temsil edilebilirlik oranının hızla artırılması gerektiğini söyledi.

Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında gündem dışı söz alan Semrin Kaleli, “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği” konulu bir sunum yaptı.

Kadınların toplumda hak ettiği seviyeye ulaştırılmasını istediklerini anlatan Kaleli, Çorum Belediyesi bünyesinde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmasını istedi.

Kaleli, Birleşmiş Milletler’in 2013 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporunda Türkiye’nin 136 ülke içinde 120. sırada bulunduğuna dikkati çekti.

“TÜRKİYE’DE KADIN SİYASETTE VE BÜROKRASİDE YOK”
Semrin Kaleli, konuşmasında şu bilgileri paylaştı:

“TBMM’de yüzde 14 seviyesinde temsil edilen kadın, yerel düzeyde ulusal temsil oranından daha düşük düzeyde temsil ediliyor. Bir diğer çarpıcı durum AK Parti ve CHP’nin 81 ilde hiç kadın başkanı yokken, MHP’de 1, BDP’de 29 kadın başkan karşımıza çıkıyor.

176 rektör içinde 14 kadın rektörün yer aldığı ülkemizde sevindirici olarak yüzde 28 kadın profesör ve yüzde 39 oranında kadın akademisyen görüyoruz. Bu durum, eğitim düzeyinin kadının siyasi, toplumsal ve ekonomik yaşama katılımındaki önemini bize ispatlıyor.

Özel sektör kadın liderlerin başarısını keşfetmiş ve buna bağlı olarak ülkemizin yüzünü uluslar arası düzeyde güldürmüş.

İşveren ve meslek örgütleri başkanlıklarına baktığımızda hiç kadın başkan olmadığını görüyoruz. Yönetim kurullarındaki oran da bir hayli düşük.

“ÇORUM’DA KADININ İŞGÜCÜNE KATILIMI YÜZDE 19”
AB ülkelerinde kadının işgücüne katılımı yüzde 63 seviyelerinde iken Çorum’da bu oran yüzde 19 seviyelerinde.

Yoksulluk bütün insanlık için temel bir sorun olmakla birlikte kadın yoksulluğu, gelişmekte olan ülkeler ve ülkemizde erkeklere oranla artış gösteriyor. Bu durum, ‘yoksulluğun kadınlaşması’ şeklinde ifade edilmeye başlanmış. Kadın şiddeti ise toplumumuzda kanayan yaramız.

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SİYASİ DAVRANIYOR”
Semrin Kaleli’nin sunumunun ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, belediye bünyesinde Kadın – Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulabilmesi için öncelikle konunun mevzuat açısından uygunluğunun araştırılmasını, sonra da meclis gündemine getirilmesini istedi.

Başkan Külcü, 196 ülke içerisinde sadece 5 kişinin temsil ettiği Birleşmiş Milletlerin aldığı kararların sağlıklı olmadığını, siyasi davrandıklarını, meclisin bugün ak dediğine yarın kara diyebildiğini ifade ederek, “bunlar çifte standartlı kişiler” dedi.

Külcü, kendisinin 15 yıldır siyaset yapan bir kişi olarak Türkiye’deki değişim ve dönüşümü yakınen izlediğini dile getirerek, Türkiye’de kadının siyasetteki yerinin arttığını, Çorum’da da gerek belediye meclisinde, gerekse diğer meclislerde kadın varlığının önemli oranda arttığını, dün hiç olmayan kadının bugün yüzde 20’ler seviyesinde temsil edildiğini, bu rakamın daha da yukarı seviyelere çekilmesi için çaba gösterdiklerini, BM’nin kararlarının bağlayıcı olmadığını söyledi.

Külcü, “Kadının temsil edilebilirlik oranını akşamdan sabaha değiştirmek tabi ki mümkün olmaz. Türkiye bu konuda büyük bir mesafe almıştır. Türkiye’de kadının geldiği noktayı önemli buluyoruz. Gelecek yıllarda bu durumun daha da iyi hale geleceğine inanıyorum” dedi.
(Taner ŞİMŞEK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:01
Güneş 05:39
Öğle 12:51
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@