“Şeker üretiminde dünyayla rekabet edebiliriz”

Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Çorum Şeker Fabrikasının 2016 yılı kampanyasının başlaması nedeniyle gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada 2000’li yıllarda 2.5 milyon ton olan şeker üretiminin 2 milyon tona gerilediğini belirterek 3 milyon ton olması gereken şeker üretimi sektörüne bakıldığında Türkiye’nin üretim konusunda gerilediğinin görüldüğünü vurguladı.

Güncel 21.09.2016, 00:54 21.09.2016, 00:55
641
“Şeker üretiminde dünyayla rekabet edebiliriz”
Üretimin azalmasının sebebinin nişasta bazlı şeker olduğunu anlatan Gök, NBŞ’in şeker pancarının muadili olarak görüldüğünü ve doğal olduğunun iddia edildiğini ancak NBŞ’in doğal olmadığını söyledi.
Bakanlar kurulu kararı ile NBŞ üretiminin sürekli artırıldığını dile getiren Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Şeker-İş Sendikası olarak bu konuda açılan 10 davadan 9 tanesini kazandıklarını ancak uygulatma fırsatı bulamadıklarını söyledi.
İsa Gök yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Son zamanlarda Türkiye olağanüstü durumlardan geçiyor biliyoruz ancak NBŞ üreticilerinin yabancı sermaye olduğunu görüyoruz. Bu sermayenin kotasının serbest bırakılması ile ilgili yeni bir taslak koydular. Bu taslak çıkarsa fabrikaların pancardan şeker elde etme imkanı kalmayacaktır. Türkiye şeker fabrikaları olarak 10 milyon ton yılda şeker elde ediyoruz. Teknolojik üretim yapar ve teknik eleman yetiştirirsek dünyayla rekabet etmek konusunda sorunumuz kalmayacak. Şeker işçisi olarak üretimden yana tavrımızı koyduk. İşçinin olduğu bir yönetim var dünyada. Hazırladığımız raporlarda var. Türk halkı demokrasiye sahip çıktığını gösterdi sizler de Türk işçisine sahip çıkın.
Özelleştirme ile ilgili de kazandığımız ve kaybettiğimiz davalar oldu. Biz şeker üretiminin yeniden yapılanması işçi sermaye ve üreticinin bir arada olduğu bir yapı istiyoruz”(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
hafif yağmur
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@