Şehit Aybüke Yalçın Sanat Merkezi açıldı

İstanbul’da faaliyet gösteren ve kısa adı ÇESİAD olan Çorumlu Eğitimci, Sanayici ve İş Adamları Dayanışma Derneği tarafından, şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adı ve anısının yaşatılması amacıyla Lâçin Çamlıca Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sanat merkezi kuruldu.

Güncel 17.04.2018, 22:15
858
Şehit Aybüke Yalçın Sanat Merkezi açıldı

İçerisinde müzik enstrümanlarının yanı sıra Aybüke öğretmenin fotoğraflarının yer aldığı sanat merkezinin açılışı, Lâçin Kaymakamı Osman Şahin, ÇESİAD Başkanı Mehmet Karaca, Aybüke öğretmenin babası Sadık Yalçın’ın da katıldığı bir törenle Cumartesi günü gerçekleştirildi.

ÇESİAD Başkanı Mehmet Karaca törende yaptığı konuşmada, Aybüke öğretmenin vatanın her coğrafyasında görev yapmaya razı olmuş, başarılı ve yürekli bir eğitimci olduğunu belirterek, “Batıya da gidebilirdi ama o doğuya gitti. Vatanın her köşesindeki çocukların eğitimine katkı yapmak istedi. Gitti ama haince, kahpece şehit edildi. Onun da hayalleri ve idealleri vardı.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere tavsiyede bulunan Karaca, “Dernek olarak memleketin birçok yerine gittik. Bugün bu projemizin hayata geçirilmesini sağlayan genç üniversiteli arkadaşlarımız da zamanında sizin gibiydi. Onlar da buralardan yetişti. Her zaman idealinizin peşinden koşun.” dedi.

Daha sonra söz alan Aybüke öğretmenin babası Sadık Yalçın ise kızının adını taşıyan bir sanat merkezi oluşturulmasından ötürü ÇESİAD ile okul idaresine teşekkür etti.

Şehit edildiği günden itibaren başta devlet idarecileri yöneticileri olmak üzere tüm Türkiye'nin Aybüke öğretmeni bağrına bastığını vurgulayan Yalçın, “Aybüke'mizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milleti tarafından bağrına basılması, ona gösterilen ilgi ve sevginin büyüklüğü, bu milletin damarlarındaki asil kanın gereğidir. Millet olarak çok zor bir bölgede, coğrafyadayız. Anadolu'ya gelişimizden bu yana çektiğimiz sıkıntılar tarih sayfalarında anlatılmakta. Bu bölgede barınmak zor. Bunu Türk milletinin her evladı biliyor. Gerektiğinde bedel ödemeyi biliyoruz, fazlasını da öderiz ama inşallah bedel ödemeden varlığımızı devam ettiririz.” diye konuştu.

Osmanlı İmparatorluğu'nun bakiyesi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından âdeta küllerinden yeniden ayağa kaldırıldığını vurgulayan Sadık Yalçın, gençlere de tavsiyelerde bulunarak, “Gençlerimiz hiçbir zaman ilim ve irfan yolundan ayrılmasın. 'Öğretmen oldum ben.' diye sosyal medyada paylaşım yapan Aybüke öğretmenin ideali, bizim vermiş olduğumuz, bizim de büyüklerimizden almış olduğumuz eğitimin gereğidir. Türk milletinin evladı nerede olursa olsun, 'Ne mutlu Türküm diyene' demekten gocunmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Kasım 2020
İmsak 06:00
Güneş 07:29
Öğle 12:32
İkindi 15:02
Akşam 17:24
Yatsı 18:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@