21 Şubat 2014 Cuma 00:38
“Seçimlerde rantçı belediyecilik ile halkçı belediyecilik anlayışı yarışacak”
Şehrin birikimini ranta çeviren, eş, dost ve akrabalarının cebine dolduran bir anlayışın karşısında HDP’nin halkçı belediyecilik anlayışının bulunduğunu söyledi.

HDP, seçim çalışmaları kapsamında dün mahalle muhtarlarını ziyaret etti. İlk ziyaret Yavruturna Mahallesi Muhtarlığı’na gerçekleştirildi. HDP Eş Belediye Başkan Adayları Erdoğan Bolat ve Meryem Karataş, HDP Merkez İlçe Başkanı Ümit Küçükbayatlı ve partililerden oluşan heyet, Yavturna Mahallesi Muhtarı Feyyaz Topaktaş’ı ziyaret etti.

Yavruturna Mahallesi’nin sorunları hakkında bilgi alan HDP Eş Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bolat, seçilmeleri halinde Çorum’u “halk meclisleri” aracılığıyla yöneteceklerini söyledi. AKP’nin kent konseylerinin yapmacık olduğunu belirten Bolat, “Kent konseyleri tamamen görüntü amaçlı. ‘Halka danışıyoruz’ diyorlar ama kafasındakileri yapıyorlar. HDP dışındaki düzen partilerine baktığımızda hepsinin birer “çılgın” projesi var. Bu projelerle ilgili halka danışmadıkları gibi bunlardan ne kadar rant elde edeceklerinin hesabını yapıyorlar” dedi.

HDP olarak bu seçimleri ciddiye aldıklarını ifade eden Bolat, “HDP bu seçimlerde kilit partidir. Sistem tarafından ezilen, horlanan, aşağılanan kesimlerle, ezen, rant elde edenler arasında bir hesaplaşma olacak. Bu seçimde halk iktidarının önünün açılması gerekiyor. Burada sorumluluk tüm halkımızda. Çorum’da eşitliği, kardeşliği birlikte kuracağız” şeklinde konuştu.

HDP Belediye Eş Başkan Adayı Meryem Karataş ise, mahalle sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla muhtarlıkları ziyaret ettiklerini bildirdi. Mahallelerin apartman ve sokak temsilcilerinden muhtarlık bünyesinde oluşturulan mahalle temsilcileri tarafından yönetileceğini vurgulayan Karataş, “Parkından bahçesine, caddesinden sokağına, kaldırımından taşına ne yapılması gerekiyorsa mahalle meclisleri karar verecek” dedi.

Karataş, her mahallede bir tane yaşam merkezi kurulacağını kaydederek, “Bu merkezlerde kadınların, gençlerin, yaşlıların, engellilerin sosyal, kültürel her türlü etkinliği gerçekleştirebildiği, misafirhane, çamaşırhane, dershane, kreş, aşevi gibi her türlü ihtiyaçlarının karşılandığı alan ve mekânlar olacak” ifadelerini kullandı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yavruturna Mahallesi Muhtarı Feyyaz Topaktaş ise, mahallede yeşil alanın bulunmadığını belirterek, “Kamuya ait 1 metrekarelik yer dahi yok. Mahallede yeşil alan için mutlaka istimlâk şart. Yine altyapı ve imar konusunda da sıkıntımız var” dedi.
(Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 21.02.2014 00:38