03 Mart 2014 Pazartesi 23:02
“Seçim güvenliği için her türlü tedbir alındı”
Vali Sabri Başköy, 30 Mart yerel seçimlerinin güvenli, huzurlu ve demokratik bir ortamda gerçekleşmesi için her türlü tedbiri aldıklarını bildirdi. Başköy, bugüne kadar kentte olumsuzluk yaşanmadığını, bundan sonra da sükûnet içinde sürecin tamamlanacağına inandığını söyledi.

AK Parti Belediye Başkan Adayı Muzaffer Külcü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse ve beraberindeki heyeti makamında kabul ederek bir süre görüşen Vali Sabri Başköy, AK Parti’nin kamu kurumları arasında ilk ziyareti Valiliğe gerçekleştirerek büyük bir nezaket ve devlet terbiyesi örneği sergilediğini anlattı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür eden Vali Başköy, tüm siyasi partilerle görüşmeler yaptıklarını, tüm partilerin de seçim hazırlıklarını sürdürdüğünü, bunların demokrasinin cilvesi olduğunu söyledi.

Devlet yönetiminde üst düzey görevlerin istenmeyip verilen görevler olduğunu, bu tür görevlerde hırslı yaklaşımların yerinde olmayacağını, belediye başkanlığı, meclis üyeliği, muhtarlık gibi görevlerin de devlet hizmetinin bir parçası olduğunu, halka kendini en iyi anlatabilen, halkın güvenini ve sevgisini kazanmış, kendisini bu görevi en iyi şekilde yapabileceğine inandırmış kişilerin seçildiğini ifade eden Vali Başköy, “Millete hizmet yolunda, demokrasi adına birçok parti oluşuyor. Bu partilerin her birinin amacı da ülkeye, halka hizmet etmektir. Halk seçim öncesi bilgilenecek, partileri dinleyecek ve tercihini ona göre kullanacaktır” dedi.

Başköy, Başkan Külcü’nün 5 yıl önce Çorumlulardan aldığı yetkinin 30 Mart akşamına kadar resmen devam edeceğini hatırlatarak, 30 Mart seçimlerini başkana verilen yetkinin halk nezdinde kontrolü olarak gördüğünü kaydetti.

Kendilerine düşen görevin de seçimlerin sükûnet içinde, huzurlu, güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamak, seçim kampanyası döneminde olumsuzluklara meydan vermemek olduğunu dile getiren Başköy, bu noktada tüm siyasilerin kendisine veya Çorum Emniyetine istedikleri zaman ulaşabileceklerini açıkladı.

Seçim güvenliğini sağlamak adına gerek il merkezinde gerekse ilçelerde birçok toplantılar yapıldığını sözlerine ekleyen Vali Başköy, tüm tedbirlerin alındığını, bugüne kadar Çorum’da seçim çalışmalarının olgunluk içinde, demokratik bir ortamda sürdüğünü, bundan sonra da aynı anlayış çerçevesinde devam edeceğine inandığını bildirdi. Vali Başköy, “Seçimler ölüm-kalım savaşı değildir. Kaybeden için dünyanın sonu da değildir. Düğünde, bayramda, cenazede, her ortamda beraber oluyoruz. Yarın hepimiz yine değişik ortamlarda beraber olacağız. Bu nedenle adaylar birbirini kırmadan, dökmeden, incitmeden, yarın karşısında rakiplerini gördüğünde yere bakmak zorunda kalmayacak şekilde seçim çalışmalarını sürdürmelidir. Bunun için herkese görev düşüyor. Bu bir hizmet yarışıdır. Bu yarışı da projesi en iyi olan, halkın en iyi hizmeti vereceğine inandığı kişi kazanacaktır. Kazanan demokrasi olmalıdır, ülkemiz ve kentimiz olmalıdır” diye konuştu.
(Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 03.03.2014 23:04