Seçilmiş kadınlar Anıtkabir’e çıktı

Güncel 06.12.2016, 22:50
934
Seçilmiş kadınlar Anıtkabir’e çıktı

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı’nı elde etmelerinin 82’inci yıl dönümünde kadın bakanlar ve milletvekilleri, belediye başkanları ve muhtarlar Anıtkabir’de buluştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Çorum Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile ve Çalışma Komisyonu Üyesi Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ve beraberindeki heyet Aslanlı Yol’dan Anıtkabir’e geldi.

Heyet, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak, Anıtkabir çıkışında bir süre birbirleriyle sohbet edip, fotoğraf çektirdiler.

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, kadınların seçme ve seçilme hakkının elde edilişinin 82. yıl dönümü nedeniyle bir açıklamada yaptı.

Kadınların seçilme haklarının 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma hakkı kazandığını belirten Ceritoğlu, “Daha sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı” dedi.

“Mustafa Kemal Atatürk'ün Kadınlara 5 Aralık 1934 yılında miras olarak bıraktığı seçme ve seçilme hakkının 82. yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecanla yâd ediyoruz” diyen Ceritoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Kadınların, seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, milletimiz adına demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir. Bugün kadınlar, elde ettikleri demokratik haklar neticesinde siyasi, ekonomik ve kültürel hayatın içinde başarılı çalışmalara imza atmaktadır.

Siyasi ve hukuki alanda atılan bu adımlar kuşkusuz kadınlarımızı cesaretlendirmiş, Yeni Türkiye’nin inşasında biz kadınlara güç vermiştir. Tüm çabamız, kadına karşı her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek, kadın-erkek fırsat eşitliğini sağlamak, toplumda adalet duygusunu güçlendirmektir. Bizler bu amaçla demokrasiye ve kadın haklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk'e minnettarız ruhu şad olsun.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@