“Savunma ve otomotiv sanayii için önce ulaşım”

MHP Çorum 1. Sıra Milletvekili Adayı Mehmet Akif Aras, Çorum’un kendi müteşebbis ruhuyla başlattığı sanayileşme hamlesini sürdürmesi ve Gaziantep, Kayseri, Denizli gibi Anadolu’nun sanayi şehirleri arasındaki yerini alması gerektiğini belirterek, Çorum’u savunma ve otomotiv sanayii ile buluşturmayı amaçladıklarını, bunun için gerekli olan altyapıyı ise “şehir vizyonu” çerçevesinde oluşturmayı öngördüklerini söyledi.

“Savunma ve otomotiv sanayii için önce ulaşım”

MHP Çorum 1. Sıra Milletvekili Adayı Mehmet Akif Aras, Çorum’un kendi müteşebbis ruhuyla başlattığı sanayileşme hamlesini sürdürmesi ve Gaziantep, Kayseri, Denizli gibi Anadolu’nun sanayi şehirleri arasındaki yerini alması gerektiğini belirterek, Çorum’u savunma ve otomotiv sanayii ile buluşturmayı amaçladıklarını, bunun için gerekli olan altyapıyı ise “şehir vizyonu” çerçevesinde oluşturmayı öngördüklerini söyledi.

20 Haziran 2018 Çarşamba 00:06
“Savunma ve otomotiv sanayii için önce ulaşım”

Çorum’da milletvekilleri olmadığı için, Çorum’un sorunlarını ve taleplerini, Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan ve Grup Başkanvekili Erhan Usta eliyle Meclis gündemine taşıdıklarını hatırlatan Aras, “Çorum’un hak ettiği yatırım ve hizmetleri alabilmek için, Ankara’da güçlü bir Çorum lobisi oluşturmamız gerekir. Bu doğrultuda, yılmadan, kararlılıkla mücadele etmeye hazırız. Çorum’u hak ettiği seviyeye mutlaka çıkaracağız” dedi.

Mehmet YOLYAPAR

Dünkü, “Çorumlu’nun önceliği haklarının korunması” başlıklı yazımızda, Çorum halkının talep ve beklentilerini, “Demiryolu projesinin çabuklaştırılması”, “Sanayileşme için Havalimanı’nın yapımı”, “2019’un Hattuşa Yılı ilan edilmesi”, “Stat yerinin Millet Bahçesi düzenlenmesi”, “Kadeş Meydanı ile dünya çapında prestij” ve “Eski yerine en az 250 yataklı hastane tesisi” ana başlıkları altında toplamış, bu konularda siyasi partilerin 1. sıra milletvekili adaylarının görüşlerini okurlarımıza aktarmaya çalışacağımızı ifade etmiştik.

Önceki gün ziyaretimize gelen MHP Çorum 1. Sıra Milletvekili Adayı Mehmet Akif Aras’a bu önerimizi ilettiğimizde memnuniyetle kabul etti ve dün sabah için randevulaştık. Dolayısıyla, ilk görüşmemizi kendisiyle yapmış olduk.

Yaklaşık 2 saat süren söyleşimizde gördük ki, Çorum’un yararı ve Çorum insanının mutluluğu söz konusu olunca “akıl için yol bir”…

“SAVUNMA VE OTOMOTİV SANAYİİ”

MHP Adayı Mehmet Akif Aras, “Havalimanı, Çorum’un sanayileşmesini sürdürebilmesi için zorunlu” şeklinde özetlenebilecek görüşümüzü aynen paylaşıyor. Yine, demiryolunun da Çorum’un ekonomik kalkınması için “olmazsa olmaz” olduğunu önemle vurguluyor.

Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi ve savunma sanayii ile otomotiv sanayiinin buraya çekilmesi gerektiğini belirten Aras, “Müteşebbislerle görüşmeler yapacağız, ama bunun için öncelikle, altyapının hazır hale getirilmesi gerekiyor. Lojistik, teknik bakımdan üniversite desteği, nitelikli personel…Bütün bunların ilk şartı da ulaşım altyapısı…Yani demiryolu ve havalimanı…Sanayi şehri vizyonunu, üretim kültürünü oluşturmak ve hammadde stoklama, kalite kontrol, eğitim-sertifikasyon, üretim sonu laboratuvar gibi ek maliyetler için gerekli destekleri sağlamak zorundayız” ifadesini kullanıyor.

TURİZM İÇİN DE ULAŞIM ÖNEMLİ

Yüksek hızlı tren ile hava ulaşımının, sanayileşme yanında, sağlık hizmetleri, tarım ve turizm açısından da büyük önem taşıdığına dikkat çeken Mehmet Akif Aras, “Hızlı tren, Eskişehir’e inanılmaz bir cazibe kazandırdı. Bilim insanları, üst düzey teknokratlar, Ankara’da oturup hızlı trenle Eskişehir’deki işlerine gidip gelebiliyorlar. Ya da tersi…Havalimanı ise Çorum’u dünyaya açacak.” diye konuşuyor.

MHP milletvekillerinin, Çorum’un gerçek tablosunun hiç de iç açıcı olmadığını devletin resmi rakamlarıyla ortaya çıkardıklarını hatırlatan Aras, “Hak ettiğimiz yatırım ve hizmetleri, ancak Ankara’da güçlü olarak alabiliriz” görüşünü dile getiriyor.

“HATTUŞA YILI GÜNDEME ALINMALI”

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018’in “Troya Yılı” ilan edilmesi üzerine ÇORUM HABER’in “2019 yılı Hattuşa Yılı” olsun şeklindeki önerisi, Kent Konseyince “yerel bir talep” olarak karara dönüştürülmüş, Kültür ve Turizm Müdürlüğünce de Bakanlığa iletilmişti.

Çorum’un büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten MHP Adayı Aras, “Çorum’un tanıtımı için elimizden gelen gayreti göstermek durumundayız. Hattuşa Yılı da mutlaka gündeme alınmalı. Çünkü Çorum’un sahip olduğu tarihi değerler, bu ilgiyi hak ediyor” değerlendirmesini yapıyor.

Aras, turizmle ilgili ileri bir hedef göstererek, “Bir milyon turist hedefini önümüze koymalıyız” diyor.

“ŞEHRİN NEFES ALMASI GEREK”

Mehmet Akif Aras, “Millet Bahçesi” ile ilgili önerimizi de tam olarak desteklediğini ifade ederek, “Stat ve spor tesislerinin bulunduğu alan yapılaşmaya açılırsa, şehir nefes alamaz hale gelir. Altyapı, böyle bir yoğunluğu kaldıramaz. Belediye’ye gereken destek sağlanmak suretiyle, burası yeşil alan olarak düzenlenmeli.” diye konuşuyor.

“KADEŞ MEYDANI DOĞRU İSİM”

İnsanlık tarihinin ilk yazılı barış antlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması’nın Çorum için büyük bir prestij anlamına geldiği görüşüne katıldığını belirten MHP Adayı Aras, “Çorumlular olarak Türkiye genelinde güçbirliği sağlamalı ve hem devlet yatırımlarından hak ettiğimizi almaya çalışmalı, hem de Çorum’un tanıtımı adına ciddi bir açılım yapmalıyız. Bu bakımlardan Çorum halkının da yeni döneme umutla baktığını görüyorum. Dolayısıyla, biz de üzerimize düşen çabanın azamisini göstermekte kararlıyız” ifadesini kullanıyor.

HASTANE VE SÜPER LİG

MHP Çorum 1. Sıra Milletvekili Adayı M.Akif Aras, yeni hastanenin hizmete girmesiyle, eski hastanenin bulunduğu bölgede bir boşluk oluştuğunu, ayrıca yeni hastanenin büyüme şansının da bulunmadığını belirterek, “Teknik bakımdan gerçekçi bir değerlendirme ile, gerek yeni hastanenin eksiklerinin giderilmesi, gerekse eski yerinde yeniden bir hastane hizmetinin sunulması doğru olacaktır kanaatindeyim.” diyor.

Mehmet Akif Aras, şehirlerin gelişimi ve tanıtımı açısından sporun önemine de işaret ederek, “Çorum, futbolda kendisine ileri hedefler koymalı ve Süper Lig’e yükselmek için gereken çabayı göstermelidir. Süper ligin, şehrin vizyonuna büyük katkısı olacaktır” diyor.

Son Güncelleme: 23.06.2018 02:09