“Sarıkamış, Türk ruhunun ve seciyesinin bir görüntüsüdür”

Ülkü Ocakları Çorum Şubesi üyeleri Sarıkamış Harekatı’nın 100. Yıldönümü nedeniyle yürüyüş yaptı.

Güncel 29.12.2014, 21:32 29.12.2014, 23:33
842
“Sarıkamış, Türk ruhunun ve seciyesinin bir görüntüsüdür”
Ülkü Ocakları Çorum Şubesi üyeleri Sarıkamış Harekatı’nın 100. Yıldönümü nedeniyle yürüyüş yaptı. Saat Kulesi yanından başlayıp Şehitlik Anıtı’na kadar devam eden yürüyüşte sloganlar atan Ülkü Ocakları üyeleri ülkücü hareketin engellenemeyeceğini vurguladı.
Türk bayrağı ile birlikte yürüyen gençler, Şehitlik Anıtı’nda hep birlikte dua ettiler. Şehitlik Anıtı’nda konuşan Ülkü Ocakları Çorum İl Başkanı Ahmet Hattab İmal, Türk tarihinin hüzünlü fakat onurlu sayfalarından birisi olan Sarıkamış Harekatı’nın 100. Yıl dönümü olduğunu ifade ederek, Sarıkamış Harekâtı’nın gerçekleştirildiği 1914 yılının, Türk Devleti’nin tarih önünde düştüğü en acı manzaraların yaşandığı yıllardan birisi olduğunu söyledi.
Enver Paşa’nın Rus işgali altındaki Kars, Ardahan ve Sarıkamış’ı kurtarma; olası bir Rus saldırısını önleme ve Kafkas ile Orta Asya Türk illeriyle fiziksel bağlantıyı kurma amacıyla planladığı Sarıkamış Harekâtı’nın, maddi bir zaferle taçlanmadığını ifade eden İmal, askeri otoriterlerin akıllıca fakat riskli bir plan olduğu noktasında hemfikir olduğu harekât planının, ordu ve kış şartlarının da etkisiyle harekâtın başarısız olması sonucu akamete uğradığını dile getirdi.
Tarihi belge niteliğindeki tüm kaynaklar incelendiğinde, şehit sayısının 20.000 ila 25.000 arasında olduğu anlaşıldığını kaydeden İmal, “Sarıkamış Harekâtı, objektif ve bilimsel bir bakış açısı ile askeri ve siyasi bilimler ışığında incelenebilir, hatta incelenmelidir. Ancak Sarıkamış’ta şehit düşen Mehmetçiklerimizin ve Türkistan Şehidi Enver Paşa’nın aziz hatıraları katiyen incitilmemelidir. Özellikle; Türk-İslam davası güdülerek girişilen tüm mücadelelerin benzer akıbetle sonuçlanacağı ve milleti maceraya sürükleyeceği mealindeki ifadeler, bizler tarafından iyi niyetten uzak bir yaklaşım olarak kabul edilecektir.
Sarıkamış, maddi anlamda bir askeri mağlubiyet olarak görülse de, Türklük adlı mübarek kitabın şanlı bir sahifesini oluşturmaktadır. Sarıkamış’ta binlerce Mehmet, başlarında kumandanları olduğu hâlde çetin bir mücadeleye girişmiş fakat Cenabı Allah’ın takdiri onlara maddi zaferi görmeyi nasip etmemiştir. Askerlerimiz harekâtta ve kumandanları Enver Paşa Türkistan’da, şehit olarak ebedi zaferle nurlanmışlardır” dedi.
Sarıkamış’ın, kökü binlerce yıl ötesine uzanan yüksek Türk ruhunun ve seciyesinin 1914 yılındaki tezahürü olduğunu dile getiren Ahmet Hattab İmal, “Sarıkamış, manevi tesiri İstiklal Harbi’ne kadar uzanan kutlu bir direniştir. Türk-İslam Sevdamızın ve Turan Ülkümüzün kararlılık sembolüdür.
100. Yıldönümü vesilesiyle, Sarıkamış Harekatı’nda şehit düşen Mehmetçiklerimizin ve kumandanlarının aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz; şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyor ve nice Fatiha’ların kendilerine ulaşacağına inanıyoruz” şeklinde ifadede bulundu.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@