“Sarıkamış, Mehmetçiğin hüzünlü ve acı destanıdır”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Türk tarihinin nice kahramanlık ve zaferlerle dolu olduğunu belirterek, “Sarıkamış Harekâtı da sonuçları itibarıyla tarihimizde hüzünlü bir sayfa bırakan kahramanlık destanlarındandır. Sarıkamış, Mehmetçiğin acı destanıdır.” dedi.

Güncel 25.12.2016, 19:26
680
“Sarıkamış, Mehmetçiğin hüzünlü ve acı destanıdır”

Rektör Reha Metin Alkan Sarıkamış Harekâtı’nın 102. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“Sarıkamış Harekâtı, Osmanlı kuvvetlerinin 22 Aralık 1914’ten 15 Ocak 1915’e kadar Allahuekber Dağları’nda, Rus kuvvetlerine karşı yapmış olduğu ve sonuçları itibarıyla tarihimizde hüzünlü bir sayfa bıraktığı kahramanlık destanlarındandır.

Bu destan ki milli mücadelemiz adına canlarını seve seve feda eden 90 bin vatan evlâdının bir an bile düşünmeden dondurucu soğuk ve tipi altında şehadet şerbetini içtiği fedakârlık ve kahramanlık örneği olduğu kadar; birlik, beraberlik ve kardeşlik dersi de olan Mehmetçiğin acı destanıdır.

Bizler, kahraman bir milletin evlâtlarıyız. Tarihimiz nice kahramanlık ve zaferlerle doludur. İşte Anadolu’nun yoksul evlâdı, vatan savunmasına ayağında çarıksız, sırtında paltosuz gitmiştir. Türk Milleti, şimdiye kadar ne bir milletin ne bir devletin boyunduruğu altında yaşamıştır. Hiçbir millet, bu millete diz çöktürememiştir. Osmanlı torunu olan bu millet, atalarının emanet ettiği mirasa, birlik ve beraberlik düşüncesiyle her zaman sahip çıkmış ve sahip çıkmaya da devam edecektir. İşte vatan, imkânsızlıklara rağmen bu azim ve kararlılıkla ortaya çıkan yüksek şuurun neticesinde aziz şehitlerimizin mirası olarak bizlere kalmıştır.

Vatan topraklarımızı savunmak uğruna şehit olan Türk tarihinin altın sayfalarında yerini alan kahraman şehitlerimizin şahadetlerinin 102. yıldönümünü geride bırakmış bulunmaktayız.

Bu vesileyle başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere fedakârlığın, gönüllülüğün sembolü Sarıkamış Şehitleri’ni, onların şahsında vatan ve kutsal değerler uğruna son dönemde terör mücadelesinde şahadet şerbetini yudumlayan kahraman askerlerimizi, emniyet mensuplarımızı ve sivil vatandaşlarımızı şahsım ve Üniversitemiz adına saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@