Sarıkamış, hüzünlü bir yiğitlik destanı

Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan, harp tarihine felaketli bir meydan muhaberesi diye geçen “Sarıkamış Harekâtı”nın, 90 bin askerin düşmana, yokluğa ve dondurucu soğuğa karşı vatan uğruna gözlerini kırpmadan şehadete erdikleri şanlı tarihin hüzünlü yapraklarından biri olarak hafızalarda yer alan bir yiğitlik destanı olduğunu ifade etti.

Güncel 22.12.2017, 21:35
814
Sarıkamış, hüzünlü bir yiğitlik destanı

Sarıkamış Harekâtı’nın, Osmanlı kuvvetlerinin 22 Aralık 1914’te başlayıp 15 Ocak 1915’e kadar devam eden Allahuekber Dağları’nda, Rus kuvvetlerine karşı yapmış olduğu ve sonuçları itibarıyla tarihiin kahramanlık destanlarından olduğunu söyleyen Prof.Dr. Reha Metin Alkan, “Bu destan ki milli mücadelemiz adına canlarını seve seve feda eden binlerce vatan evlâdının bir an bile düşünmeden dondurucu soğuk ve tipi altında, şehadet şerbetini içtiği fedakârlık ve kahramanlık örneği olduğu kadar birlik, beraberlik ve kardeşlik dersi de olan Mehmetçiğin acı destanıdır.

Zorlu iklim ve arazi koşullarının düşmandan daha çok kayıp verdiği bu amansız mücadelede, hiçbir mazeretin ardına saklanmaksızın, vatanına ve istiklaline kastedenlere karşı çelikten sinesini siper etmiş, büyük kayıplar verilse de vatan uğruna çıkılan bu yoldan asla geri dönmeyi düşünmemiştir.

Sarıkamış’ta yaşanılanlar, özellikle geleceğimizin teminatı genç kuşaklarımızın ibret alarak önemli dersler çıkarması gereken büyük kahramanlık tablosudur. Yüreklerde taşınan vatan, millet ve bayrak sevgisi, eşsiz bir sağduyu ve yüksek disiplin anlayışıyla birleşerek kahraman Mehmetçiğin en zor şartlara bile göğüs germesini sağlamıştır.

Millî bir inançla görevini yerine getiren Türk askeri; emre itaati, mücadele azmi, kararlılığı ve fedakârlığıyla birer kardelene dönüşmüş ve aziz Milletimizin zihninde ve gönlünde müstesna bir yer edinmiştir” dedi.

Savaşın soğuk yüzünü gösteren hatıralarıyla zihinlerde canlılığını koruyan Sarıkamış Harekâtı’nda, gerek cephede gerekse Karadeniz’de batırılan Bezm-i Âlem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa isimli gemilerde yitirilen kahraman şehitlerii minnet ve şükranla yâd edip aziz hatıraları önünde tazimle eğildiğini ifade eden Alkan, “Bu duygu ve düşüncelerle, Sarıkamış Harekâtı’nın 103. yıldönümü vesilesiyle Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarıyla bu uğurda hayatlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@