“Sanatçının aydın tavrını göstermesi için bir araya geldik”

Çorum’da sanatın gelişmesi, yaygınlaşması ve halka ulaşması adına birçok sanatçı ve aydının bir araya gelerek oluşturduğu Arinna Kültür ve Sanat Topluluğu’nun kuruluşu, hafta sonu yapılan kahvaltılı bir programla duyuruldu.

Güncel 12.03.2019, 00:18
260
“Sanatçının aydın tavrını göstermesi için bir araya geldik”

Gezgin Kafe’de düzenlenen kahvaltıya toplulukta yer alan yazarlar, şairler, ressamlar, halk ozanları, tiyatro yazar ve yönetmenleri, karikatüristler, fotoğraf sanatçıları, doğa sporlarıyla uğraşanlar katıldı.

Kurulan toplulukla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitimci-Şair Mehmet Öztürk, sanatın gelişmesi, yaygınlaşması ve halka ulaşması adına birçok sanatçı ve aydının bir araya gelerek topluluğun oluşturulduğunu söyledi. Mehmet Öztürk, sanatın farklı disiplinlerinden bir araya gelerek öncelikle sanatı korumak ve sanatı korurken bir dayanışma kültürünü ve güç birliğini sağlamak için bir araya geldiklerini ifade etti. Öztürk, Arinna Kültür ve Sanat Topluluğu’nun toplumsal kültürün yozlaşmasına, insanın insana yabancılaşmasına karşı, estetik beğeniyi gerçekleştirmek, yaşadığı topluma ve çağa karşı sorumluluk bilincini yükseltmek için, sanat üretiminde sanatçını özgürlüğünü birlikte paylaşmanın erdemini esas aldığını belirtti.

Sanatçının bütün olumsuzluklara karşı sanatın tarafında aydın tavrını ve duruşunu göstermesi için, sanat ve sanatçının bu kuşatmadan kurtulup özgürleşmesi için, tarihi ve kültürel mirası sahiplenmek, kültürel ve sanatsal alanda üretilen mirasa sahip çıkmak, toplumsal yaşamanın getirdiği boğulmaya karşı özgür ve bağımsız sanat üretim koşullarını yeniden üretmek için bir araya geldiklerini kaydeden Öztürk, Göbeklitepe’den üzerinde yaşanılan toprakların ilk yerli halkı olarak bilinen Hititlere ve Anadolu’da ilk medeniyeti kuran Hititlere uzanan kültürel devamlılığı bütün duyarlılıkları ile sahiplendiklerini, hayata dair bütün kötülük ve olumsuzlukların sanat olmadan aşılamayacağını, sanata ve sanatçıya değer veren toplumların her zaman önde olacağını belirtti.

Öztürk, Arinna Kültür ve Sanat topluluğu olarak, önümüzdeki döneme ilişkin büyük etkinlikler planlayarak, kamuoyu paylaşacaklarını dile getirirken, hiçbir ayrım gözetmeksizin kendini sanatıyla ifade eden herkesi Arinna Kültür ve Sanat topluluğu davet ettiklerini sözlerine ekledi.

(Yusuf ÇINAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@