Salim Uslu, Beyaz TV’nin sorularını yanıtladı

Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Beyaz TV Meclis Temsilcisi Abdullah Adabaş’ın dinleme düzeneği tespit eden cihazın alımı ile ilgili sorularını yanıtladı.

Salim Uslu, Beyaz TV’nin sorularını yanıtladı

Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Beyaz TV Meclis Temsilcisi Abdullah Adabaş’ın dinleme düzeneği tespit eden cihazın alımı ile ilgili sorularını yanıtladı.

11 Şubat 2014 Salı 22:19
Salim Uslu, Beyaz TV’nin sorularını yanıtladı
Mecliste dinleme düzeneği tespit eden cihazın son derece ilkel cihazlar olduğunu vurgulayan Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, cihazları kullanırken ayrıca ilave cihazlara, yazılım programları ile jammerlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Uslu, “Spektrum Analizör Cihazında ilave cihazlara ihtiyaç duyulmadan son derece gelişmiş bir şekilde çalışmaktadır. Arzu edildiği takdirde Meclis Başkanımız, Grup Başkanvekilleri, Meclis Başkanlık Divanı üyeleri ve Milletvekillerimizin odalarında arama yaptırabilirler. Eğer böcek varsa 25 metrekarelik odayı bir saat içerisinde taramak suretiyle böyle bir cihazın olup olmadığı konusundaki şüpheleri giderilebilir. Bu konuda çeşitli yakınmalar zaman zaman milletvekilleri tarafından dile getirilmiştir. Meclis başkanlığımızda bu yakınmaları dikkate alarak bir çalışma yaptırmıştır. Arzu eden milletvekillerimizin odalarında taramalar yapılabilir” dedi.

“Mecliste tarama yapılıp yapılmadığı ve böcek bulundu mu?” sorusuna

Uslu, “Daha çok yeni bir durum, kısa sürede böyle bir taramanın yapıldığını sanmıyorum. Böyle bir böcek bulunduğuna dair de herhangi bir duyum almadım. Biliyorsunuz, meclis polisi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmaktadır. Sadece meclisin güvenlik önlemleri ve mevzuatı açısından birimler bana bağlıdır. Diğer idari faaliyetler bakımından Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Ne bize ne de Emniyet birimlerine herhangi böyle bir bilgi ulaşmadı” dedi.

Meclis Güvenlik Yönetmeliğinde, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi ana binaları ile Meclis Başkanlığınca belirlenen yerlerde, Ateşli silahlar bulundurma yasağının olduğunu vurgulayan Uslu, “Biz daha önce Meclisin tüm yerleşkesini yasak kapsamına almışız. Bu konuda düzenlenen hem bir yasak var hem de aynı zamanda burada bulunan milletvekillerinin bu kadar yüksek korunaklı bir yerde silah taşıyor olmasının da doğrusu çok ayıp olduğunu düşünüyorum. Eğer bir milletvekili şayet tehdit alıyorsa ki, olabilir. O zaman yapılacak şey ilgili güvenlik kurumlarına, yargı kurumlarına müracaat etmektir.

Herhangi bir karakola ya da savcıya “tehdit ediliyorum” şeklinde bir müracaatla pekala tehdit edenler kısa zamanda orta çıkartılabilir. Bunun dışındaki herhangi bir resmiyete intikal etmemiş beyanlar, iddialar karanlıkta ıslık çalmaktan başka bir şey değildir. Bu konuda sayın Bal ya da bir başkası tehdit edildiğini düşünüyorsa ilgili kurumlara müracaat edip şikayetini dile getirebilir gerektiğinde de Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğin uygun görmesi halinde koruma tahsisi yapılmaktadır. Bütün bunların yapılması için resmi prosedürün tamamlanması gerekiyor. Bunlar olmadan çıkıp basın toplantısı yapmak, serzenişte bulunmak bana çok inandırıcı gelmedi. Sağlam delilleri olan birisi, bilim adamı olarak, hukuku az çok bilen birisi olarak yapacağı ilk iş basın toplantısı ile yakınmak değil, gidip herhangi bir resmi kuruma, güvenlik kurumuna ya da yargı kurumuna şikâyet dilekçesi vermekti. Bunu yapmadı.

Tam tersine sanki böyle bir algı oluşturarak basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşmayı uygun gördü. Bu tercihin altındaki sahipleri bile bilme imkânım yok. Fakat yöntemi doğru ve şık bulmuyorum. Kimsenin bir milletvekilini tehdit etme haddi ve hakkı değildir ama hukuk devletinde eğer böyle bir algı, duyum varsa yapılacak ilk iş ilgili kurumlara müracaat edip şikâyetçi olmaktır” dedi. (ÇORUM HABER)


Son Güncelleme: 11.02.2014 22:20