Sakin Karakaş: “Osmancık’ın sakız ağaçları turizme kazandırılmalıdır”

Osmancık Kültür Turizm Derneği Başkanı Sakin Karakaş, ilçede bulunan ve yaşları 300 ile 500 yıl arasında değişen sakız ağaçlarının önemli bir turizm potansiyeli oluşturduğunu söyledi.

Güncel 11.07.2016, 21:57 11.07.2016, 19:58
1297
Sakin Karakaş: “Osmancık’ın sakız ağaçları turizme kazandırılmalıdır”

Orijinal adıyla “Pistacia lentiscus” olarak bilinen sakız ağaçlarının aslında Akdeniz Bölgesi’nin doğal bitki örtüsü olduğunu anımsatan Sakin Karakaş, “Ancak iklim olarak Osmancık yöresinin Akdeniz iklimine yakın bir özellik göstermesi nedeniyle sakız ağacı ilçemizde de yetişebilmektedir. Dünyanın hemen her yerinde yaşlı ağaçlar vardır. Ancak dünya üzerinde yaşları 300 ile 500 arasında olan 16-17 sakız ağacının bir arada olduğu başka bir coğrafya yoktur.” dedi.
Dernek Başkanı Karakaş konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:
“Osmancık’taki sakız ağaçları genellikle Koyunbaba dergahı civarında bulunmaktadır. Bu ağaçların önemli bir kısmı 1978 yılında bölgeden geçen D100 çevre karayolu inşası nedeni ile kesilmiştir. Dünyanın hemen her yerinde yaşlı ağaçlar vardır. Ancak; dünya üzerinde yaşları 300 ile 500 arasında olan 16-17 sakız ağacının bir arada olduğu başka bir coğrafya yoktur. Dolayısı ile döneminde Hz. Pir Koyunbaba Dergâhı’nın vakıf arazisinde yetiştirilmiş olan bu ağaçların Dergâh ile direkt bağlantısının olduğu bir gerçektir. Geçtiğimiz yıllarda dönemin Çorum milletvekili Dr. Cahit Bağcı ile sakız ağaçlarının tescillenmesi gerektiğini görüştük. Daha sonra belediyeden aldığımız bilgilere göre ağaçların bir kısmının tescillendiğini öğrendik. Ağaçların tescillenmesi çözüm değildir. Tescillemenin gereği yapılmalıdır. Bu ağaçların tamamına yakını anıt ağaç olabilecek özellikler taşıyor. Tescillenme sonrasında belediye tarafından ağaçların bakımı ve şartlarının iyileştirilmesine yönelik hiçbir çalışma yapılmadı. Dernek olarak halk arasında çitlembik ağaçları olarak bilinen bu sokakla ilgili mutlaka bir proje yapılmasını talep ediyoruz. Ağaçların bir kısmı sokakta bahçesi olan vatandaşlar tarafından çevrilmiş ve bahçe içerisine alınmış. Burada kesinlikle bir peyzaj çalışması, çevre düzenlemesi yapılmalı. Ağaçların künyesi çıkarılarak kaide üzerinde tanıtımı yapılmalı ve korunmaya alınmalı. Sokak yaya bölgesi ve alternatif dinlenme alanı olarak projelendirilmeli. Geçmiş yıllarda bu ağaçlara Antep fıstığı aşılaması yapılmış ve böylece ağaçların tahrip edilmesinin önü açılmış bu yanlıştan dönülmeli. Sakız ağaçlarının bulunduğu Akçakoca sokağın girişi D 100 çevre karayolundan sağlanıyor. İyi bir proje ve çevre yolunda iyi bir tanıtım ile tarihe olan saygının gereği yapılacak. Osmancık turizmi için bir halka daha tamamlanmış olacaktır. Bu bizlerin geleceğe olan bir borcudur. Daha fazla vakit kaybedilmeden bu borç ödenmelidir.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@