Sahte plakayı önlemek için hukuki mücadele başlatıldı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, sahte plaka basımını önlemek için hukuki mücadele başlattıklarını bildirdi.

Sahte plakayı önlemek için hukuki mücadele başlatıldı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, sahte plaka basımını önlemek için hukuki mücadele başlattıklarını bildirdi.

15 Şubat 2017 Çarşamba 19:34
Sahte plakayı önlemek için hukuki mücadele başlatıldı

Araç tescil plakalarının aracın görünürdeki kimliği niteliğinde olduğunu belirten TŞOF Başkanı Apaydın, “Yurt genelinde özellikle de son dönemde sahte plakalı araçların başta terör olayları olmak üzere gasp, hırsızlık gibi yasa dışı işlerde kullanıldığı göz önüne alındığında plakaların mevzuata uygun orijinal ve okunaklı olması büyük önem arz etmektedir. Federasyon olarak bu olayların önüne geçmek için büyük bir hukuki mücadele başlattık” dedi.

Son zamanlarda artış gösteren sahte plaka basım ve satışının önüne geçmek için TŞOF olarak İçişleri Bakanlığı ile ortaklaşa çalışma yürüttüklerini ifade eden TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Daha önceden Trafik Tescil Kuruluşu ile birlikte Federasyonumuzca yetkilendirilen meslek odalarımızın mühürleri birlikte kullanılır iken, 09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le tescil kuruluşunun mührü kaldırılmış, sadece plakanın basımını gerçekleştiren meslek kuruluşumuzun mührü yeterli görülmüştür. Sahte plakaların basım ve satışını önlemek amacıyla Federasyonumuz her türlü hukuki mücadeleyi başlatmış, çeşitli illerde suç duyurularında bulunarak konuyu yargıya intikal ettirmiştir” diye konuştu.

“İLK ETAPTA 115 ODAYA DARPHANE MÜHRÜ VERİLDİ”

Söz konusu basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının TŞOF dışında basımını veya dağıtımını yapanlarla ilgili önlem alınmasına ilişkin İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte uzun süredir çalışmalar sürdürüldüğünü anlatan Apaydın, “Bunun sonucu olarak yasa değişikliği gerçekleşmiştir. Ayrıca Federasyonumuzca plaka basımında kullanılan mühürlerin yeknesaklığını sağlamak, sahte mühür basımını engellemek amacıyla Darphane ve Damga Genel Müdürlüğünde bastırılmasının caydırıcı olacağı değerlendirilmiş ve ilgili kuruma müracaat edilmiştir. İlk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerindeki 115 meslek odasının mühürlerinin yapımına başlanmış olup, yapımı tamamlanan yeni mühürler yetkili odalarımıza dağıtımı peyderpey gerçekleştirilmeye başlanmıştır” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)