Sağlıktan “Lejyoner Hastalığı” eğitimleri

Sağlık İl Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalık Kontrol Programları Birimi ile Çevre ve Çalışan Sağlığı Birimi tarafından Lejyoner Hastalığı eğitimi düzenlendi.

Güncel 20.05.2018, 15:23
392
Sağlıktan “Lejyoner Hastalığı” eğitimleri

Lejyoner hastalığının Türkiye’de bildirimi zorunlu bir bulaşıcı hastalık olduğu ve hastalığın kontrolü amacı ile “Lejyoner Hastalığı Kontrol Programı” yürütüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Hemşire Medine Keskin ve Kimyager Kubilay Yılmaz Zobu tarafından yapılan eğitime İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlük personelleri ile Turizm İşletme Sertifikalı kurum çalışanları olmak üzere toplamda 34 kişi katıldı.

Ülkemizde Lejyoner hastalığının daha çok seyahat ilişkili vakalar olarak ortaya çıkmakla birlikte hastane kaynaklı vakalar da bildirildiğinin ifade edilirken, başta oteller ve hastaneler olmak üzere tüm konaklama birimlerinde hastalığın engellenebilmesi ve gerektiğinde alınacak önlemlerin yasal çerçeve içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Bu eğitimlerin Lejyoner Hastalığı Kontrol Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında yılsonuna kadar devam edeceği vurgulanan açıklamada, eğitim verilerek katılım belgesi alan tüm konaklama birimlerinde denetimler yapılacağı, Katılım Belgesi alan kurum çalışanının değişmesi durumlarında İl Sağlık Müdürlüğü ile irtibata geçilerek talep üzerine eğitimlerin yıl sonuna kadar devam edeceği kaydedildi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Kasım 2020
İmsak 06:00
Güneş 07:29
Öğle 12:32
İkindi 15:02
Akşam 17:24
Yatsı 18:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@