“Sağlıkta şiddetin asıl sebebi iletişimsizlik”

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi etkinlikleri kapsamında Hitit Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonu’nda iletişim konulu sempozyum düzenlendi.

Güncel 29.09.2014, 00:39 29.09.2014, 01:04
1175
“Sağlıkta şiddetin asıl sebebi iletişimsizlik”
Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi etkinlikleri kapsamında Hitit Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonu’nda iletişim konulu sempozyum düzenlendi.

Sempozyuma Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mete Dolapçı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun ilk konuşmacısı Yrd. Doç.Dr. Ece Yazla; Hasta ile iletişim ve şiddet, Uzm Dr. Timur Harzadın ise eş ve çocuklarla iletişim konusunda bilgiler verdi.

Sempozyumun açış konuşmasını yapan Çorum Tabip odası Başkanı Dr. Mustafa Azak, günümüzde anlaşmazlıklar ve şiddetin hayatın her alanında olduğu gibi sağlıkta da artarak devam ettiğinin görüldüğünü söyledi. Bu durumun oluşmasında iletişimsizlik, yetersiz eğitim, ekonomik sıkıntılar, kültürel değerlerde yozlaşma ve aile yapısındaki değişimin rol aldığını belirten Azak, “Stres, uyumsuzluk ve şiddetin büyük oranda iletişimsizlikten kaynaklandığını düşünürsek ana teması iletişim olan bu sempozyumun katılımcılarına aktaracağı bilginin sadece burada sınırlı kalmasını, katılımcıların, çevresindeki bireylere de ışık tutmasını temenni ediyorum. Akıl ve ruh sağlığı yerinde olmasına rağmen çatışma yaşayan ve çatışmayı şiddete kadar ileten bir çok insanın bulunduğu toplumumuzda çatışma kültürünün bertaraf edilmesi, şiddetin önlenmesi, sevgi ve saygının yeniden hüküm sürmesi için her birimizin önemli görevleri olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mete Dolapçı ise konuşmasında Tıp Fakültesi’nin eğitimle sorumlu olduğunu ancak bir ayağının da vatandaşa sağlık hizmeti sunmak olduğunu ifade etti. Sağlık hizmetlerine bir ivme kazandırdıklarına inandığını belirten Prof.Dr. Dolapçı, verilerin incelendiğinde il dışına giden hastaların sayısında büyük bir azalma görüldüğünü anlattı.

TIP ÖĞRENCİLERİNİ ÇORUM’A GETİREMEMEK AYIP
Tüm çabalarının Tıp Fakültesi öğrencilerini Çorum’a getirebilmek için olduğunu söyleyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mete Dolapçı, Çorum’da Tıp Fakültesi’nin bulunduğunu ancak öğrencilerinin il dışında öğrenim gördüğünü söyleyerek bunun bir ayıp olduğunu söyledi. Tıp Fakültesinin eğitim konusunda bir atılım içerisinde olduğunu belirten Prof.Dr. Dolapçı, düzenlenen sempozyum ve eğitimlerin bunun bir kanıtı olduğunu Çorum’u bilimsel arenada tanıtmak için her çalışmayı yaptıklarını söyledi.


(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@