“Sağlıkta dönüşüm hemşirelerin sorunlarını katladı”

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcilik Başkanı Yalçın Çiftçi, hemşireler günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de hemşirelerin, dünyadaki meslektaşlarından çok daha fazla sorunla baş etmeye çalıştığını ifade etti. Sağlıkta dönüşüm sistemi ile birlikte hemşirelik mesleğinin sorunlarının katlanarak arttığını anlatan Çiftçi, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO), 149 sayılı hemşirelik personelinin çalışma koşulları ile ilgili antlaşmasında ve 157 sayılı tavsiye kararında; Çalışma saatinin haftada 40 saat, günlük çalışma saatinin 8-12 saat olması; Haftalık kesintisiz 36-48 saat dinlenme süresi ve nöbetler arası en az 12 saat kesintisiz dinlenme süresi olması, yıllık ücretli izinlerin en az 4 hafta olması gerektiğini bildirdiğini ve antlaşmayı imzalayan 38 ülke arasında Türkiye’nin bulunmadığını anlattı.

Güncel 13.05.2018, 21:59
1724
“Sağlıkta dönüşüm hemşirelerin sorunlarını katladı”

Türkiye’de vardiyalı çalışma sistemine göre 16-24 saatlik nöbetler söz konusu olabildiğini belirten Yalçın Çiftçi, “Farklı mesleklerin görev alanına giren hizmetlerin, personel yetersizliğinden dolayı yine hemşirelerin omuzlarına yüklenmiştir. Hemşireler görevleri dışı işlerde ve istekleri dışı saatlerde çalıştırılmaktadır.

İş yükü, uzun çalışma süreleri, riskli çalışma koşulları, ücretlerin yetersizliği, mesleğin statü sorunları, işin fiziksel ve zihinsel güçlüğü, zaman baskısı gibi nedenler hemşirelerin fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra artan şiddet ve mobbing olayları da hemşireler için yıkıcı sorunlar oluşturmaktadır” dedi.

Sağlıkta dönüşüm adı altında yürütülen “Kamu sağlık hizmetlerinin”, “Özel sağlık sektörüne” dönüştürülme sürecinde yapılan yasal düzenlemeler ve uygulamalar, sağlığı piyasalaştırırken tüm sağlık meslek mensuplarını olduğu gibi hemşireleri de tükenmişliğe sürüklediğini anlatan Çiftçi, performans uygulaması ile hasta sayısı, yapılacak iş ve işlemler artarken, hemşire istihdam sayısında gerekli artış sağlanmadığını 100 bin kişiye düşen hemşire ve ebe sayısının OECD ülke ortalaması 1098 iken Türkiye’de bu sayının 257 olduğunu vurguladı.

Sağlıklı bir toplum için hemşirelerin katkısını en üst düzeye çıkaracak koşulları yaratmanın önemli olduğunu belirten Yalçın Çiftçi, “Bu çerçevede ağır iş yükü altında ezilen hemşirelerin yıllardır dile getirdiği yıpranma payı talepleri hala düzenlenmemiştir. Ek ödemeleri emekliliğe yansıtacak düzenleme hala yasalaşmamıştır. Tüm sağlık çalışanlarının olduğu gibi hemşirelerin de bir an evvel yasalaşmasını beklediği düzenlemeler, beklentiler doğrultusunda hayata geçirilmelidir. Döviz kuru, enflasyon karşısında eriyen ücretler, insan onuruna yaraşır bir yaşam için gerekli düzeye yükseltilmelidir” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:51
Öğle 12:57
İkindi 15:29
Akşam 17:52
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@