“Sağlıklarına kavuşacak çocuklar Cibuti’ye mutlu şekilde dönecek”

Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen proje kapsamında Cibuti’den 5 çocuk refakatçileriyle birlikte tedavi amaçlı Türkiye’ye getirildi.

Güncel 09.10.2018, 22:00
503
“Sağlıklarına kavuşacak çocuklar Cibuti’ye mutlu şekilde dönecek”

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar ile Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğretim üyesi Sinan Zehir, Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirmesiyle geçen Mart ayında Cibuti’ye gitti. Buradaki sağlık taramalarına katılan Türk doktorlar, gerek alt yapı imkânlarının yetersiz olması gerekse tedavi süreçleri uzun sürmesi nedeniyle tedavisine başladıkları 5 çocuğun Türkiye’ye tedavilerinin yapılmasını kararlaştırdı. Bunun üzerine Türkiye ile Cibuti arasındaki mutabakat kapsamında Cibutili çocuklar refakatçileriyle birlikte Türkiye’ye nakledildi.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Öğretim Üyesi Dr. Erdal Komut tarafından Ankara Esenboğa Havalimanı'nda karşılanan çocuk hastalar ve refakatçileri Çorum’a getirildi. Yaşları 1 ila 5 arasında değişen çocuklardan 2’si Çocuk Cerrahisi Kliniğinde, 3’ü ise Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine yatışları yapılarak tedavilerine başlandı.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar, Sağlık Bakanlığının Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığıyla Sağlık Haftaları kapsamında Cibuti’de sağlık haftasına katıldıklarını açıkladı.

Bu kapsamda Cibuti’de birçok hastanın tedavisini yaptıklarını anlatan Doç. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar, "Ancak oranın şartlarında tedavisi mümkün olmayan hastaların Türkiye’ye getirilmesini tedavilerinin ülkemizde yapılmasını söylemiştik. Sağlık Bakanlığımızın her yıl farklı ülkelerle yaptığı anlaşmalar kapsamında tedavileri bakanlığımız tarafından karşılanmak üzere çeşitli hastalar kabul etmekte. Bu kapsamda hastalarımız Türkiye’ye geldiler. Tedavilerini yapıp sağlıklarına kavuştuktan sonra hastalarımızı tekrar Cibuti'ye göndereceğiz” dedi.

Çocuklardan 2 tanesinin Çocuk Cerrahisi Kliniğinde, 3’ünün ise Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde tedavilerinin yapılacağını anlatan Doç. Dr. Afşarlar, tedavilerinin ardından sağlığına kavuşacak çocukları mutlu bir şekilde ülkelerine döneceğini sözlerine ekledi.

Çocuklarıyla birlikte Türkiye’ye gelen aileler ise Türkiye Cumhuriyeti ve hastanede görevli doktorlarla sağlık personeline yakın ilgilerinden dolayı teşekkür etti. (İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@