“Sağlıkçılara saldırılar en çok bölge insanına zarar veriyor”

Sağlık çalışanlarının terör değil kardeşlik diyen şifa veren eller olduğunu söyleyen Yücel, “Yapılan saldırılara rağmen sağlıkçılarımız hayat kurtarmaya devam edeceklerdir” dedi.

Güncel 28.10.2015, 22:44 28.10.2015, 22:45
1254
“Sağlıkçılara saldırılar en çok bölge insanına zarar veriyor”

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik olarak ta artan terör saldırıları konusunda bir basın açıklaması yaptı.
Dr. Yücel dün Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Sobacı, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış, Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir başta olmak üzere sağlık kuruluşlarının yöneticilerinin katılımı ile son zamanlarda sağlıkçılara yönelik artan terör olaylarına tepki gösterdi.
Görevi vatandaşlara sağlık hizmeti vermek olan sağlık çalışanlarına yönelik olarak yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını söyleyen Dr. Yüçel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Bizleri bugünlere getiren ve gece, gündüz demeden sağlık hizmeti sunmakta onur duyduğumuz siz değerli vatandaşlarımız. Haziran ayından bu yana tırmanışa geçen saldırılarıyla, genç-yaşlı, çocuk-bebek demeden tüm halkımızı hedef alan eli kanlı terör örgütü, sağlık çalışanlarımıza, ambulanslarımıza ve hastanelerimize yönelik alçakça saldırılarına devam ediyor. 3 sağlık çalışanımız terör örgütünün gerçekleştirdiği alçakça saldırılarla hayatını kaybetti.
Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımıza, hastanelerimize ateş edildi; sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı. Son olarak Hakkâri Şemdinli’deki devlet hastanemiz bombalı saldırı sonucunda neredeyse kullanılmaz hale getirildi. En büyük zararı Şemdinli’de bizlerden sağlık hizmeti bekleyen halkımız gördü. Halkın en temel hakkı olan sağlık haklarının engellenmesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle kınıyoruz.
Tek amaçları hayat kurtarmak olan, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması kabul edilemez. Sağlık hizmetlerini engelleyerek, devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar en çokta bölge insanına zarar vermekte, onların en temel ve doğal insanı hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir. Çalışanlarımızın ve masum insanların hayatlarına kastedilerek gerçekleştirilen bu eylemler, terör örgütünün insani değerlerden ne kadar uzak kaldığının da bir göstergesidir. Hiçbir dinde, hiçbir kültürde yeri olmayan acizlik göstergesi bu saldırılar ve bu çağdışı anlayış, dünya medeniyetine önderlik etmiş, bu topraklarda kendine yer edinemeyecektir.
Hastanemizde çalışanlarımızın güvenliği için gerekli tedbirler alınıyor, güvenlik güçlerimiz terör örgütüne yönelik operasyonlara aralıksız devam ediyor. Ancak unutmayalım ki teröre karşı en büyük cevap, en büyük mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, birbirimize sımsıkı kenetlenerek verebiliriz. Bizler tüm engellemelere rağmen; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda binlerce yıldır kardeşçe yaşayan insanımızın sağlığını daha ileri taşıma gayreti içinde olacağız. Terör bizi asla yıldırmayacak ve asla amacına ulaşmayacaktır. ‘Terör değil; kardeşlik diyen gönüller, şifa eller kazanacaktır”
Öte yandan Alaca Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Metin Karan ile Sungurlu Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Osman Karakuş da dün aynı saatlerde kendi hastaneleri önünde aynı açıklamayı yaptılar.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:29
İkindi 15:20
Akşam 17:48
Yatsı 19:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@