Sağlık öğrencilerine tıbbi atık semineri

Platin Sağlık Lisesi öğrencilerine, Çevre Mühendisi Gökhan Subaşı tarafından “Tıbbi Atık Yönetimi” semineri verildi. Bu yıl staja başlayan hemşire ve Acil Tıp Teknisyenliği adaylarının tıbbi atıklar konusunda dikkatli olmaları gerektiğinin belirtildiği seminerde atıkların uygun olan kutulara atılması hususunda öğrencilere uyarılarda bulunuldu.

Güncel 23.10.2015, 00:25 23.10.2015, 00:26
934
Sağlık öğrencilerine tıbbi atık semineri

Çevre Mühendisi Subaşı: “Sağlık kuruluşları, araştırma kuruluşları ve laboratuvarlar tarafından oluşturulan tüm atıklar tıbbi atıktır. Bunun dışında evde yapılan tıbbi bakım (diyaliz, insülin enjeksiyonları) esnasında üretilen atıklar gibi küçük veya dağınık durumda bulunan kaynaklardan çıkan atıklar da tıbbi atıktır. Sağlık kuruluşlarından kaynaklanan atıklar evsel katı atıkların dışında havada, suda ve toprakta kalıcı özellik gösteren ve ekolojik dengeyi bozan atıklar olduğundan tehlikeli ve zararlı atık sınıfına girmekte ve bu tür atıkların üretim, taşıma, depolama ve bertarafına ilişkin özel önlemler alınması gerekmektedir. Aksi takdirde halk sağlığını tehdit eden durumlar oluşabilir.
Genç hemşire ve Acil Tıp Teknisyeni adayları olarak staj yaptığınız kurumlarda tıbbi atık yönetmeliğine uygun hareket etmek ve bu atıkların geri dönüşümle kazanılmasına katkıda bulunmak zorundasınız. Bu sağlık açısından ve ülke ekonomisine olumlu katkılar yapması bakımından önemlidir.” dedi
Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İdari ve Mali işler Müdür Yardımcısı Serap Kekilli de, atıkların kurallara uygun olarak tasnif edilmesinin hastane bütçesine olumlu katkılar sağladığını belirtti.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@