“Sağlık çalışanları tükendi”

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcilik Başkanı Yalçın Çiftçi, pandemiye karşı büyük risk altında, yetersiz personel ile savaş veren sağlık çalışanlarının; aşırı ve yoğun çalışmaya bağlı fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklardan, ekonomik sıkıntılara pek çok sorunla mücadele ettiğini kaydetti. Enfekte olanların sayısının bile bilinmediği sağlık çalışanları giderek tükenirken, çözüm için geç kalınması durumunda telafisi imkânsız sorunlarla karşılaşılacağını belirten Çiftçi, ülkede Covid-19 vaka sayısının 237 bine ulaşırken, enfekte sağlık çalışanlarının da sayısının arttığına dikkat çekti.

Güncel 12.08.2020, 20:08 12.08.2020, 20:10
642
“Sağlık çalışanları tükendi”

Sağlık Bakanlığını, hangi ilde kaç sağlık çalışanının enfekte olduğunu, enfekte sağlık çalışanlarının meslek dağılımını ve çalıştıkları kurumları paylaşmaya çağırdıklarını anlatan Çiftçi, sağlık çalışanlarını Covid-19 hastalığından korumanın, sağlık hizmetlerinin aksamaması için de büyük önem arz ettiğini söyledi.

“Tüm sağlık çalışanlarına standartlara uygun ve yeterli kişisel koruyucu ekipman sağlanmalı ve düzenli olarak PCR testi ile taraması yapılmalıdır” diyen Yalçın Çiftçi, Covid-19 pandemisinin sağlık çalışanları üzerindeki fiziksel etkileri kadar ruhsal etkilerinin de üzerinde durulması gereken önemli bir konu olduğunu ifade etti.

Sağlık çalışanları bir taraftan ağır çalışma ortamlarına sürüklenirken diğer taraftan da eğitimöğretim yılıyla ilgili belirsizlikler ve Bakanlık bünyesinde bir türlü çözülemeyen kreş sorunları nedeniyle kendisi ve çocukları için her geçen gün daha fazla kaygılandığına dikkat çeken Çiftçi, sağlık sistemindeki personel yetersizliği, pandemi döneminde daha da belirginleşmiştir. Özelikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yeni açılan hastanelere diğer hastanelerden personel kaydırıldığını, bunun da zaten var olan personel sıkıntısını arttırdığını vurguladı.

Yalçın Çiftçi, “Bir an önce yeterli sayıda kadrolu ve güvenceli olarak sağlık çalışanı istihdam edilmeli, personel açığı kapatılmalıdır. Tüm sözleşmeliler 657 DMK tabi olarak 4/A kapsamına alınmalıdır. Ağır ve kötü çalışma koşulları düzeltilmelidir. Sağlık çalışanları 12 ya da 24 saat kesintisiz çalışacak şekilde hizmet vermektedir. Uzun mesai saatlerine karşın yeterli düzeyde dinlendirilmemektedir. Yoğun bakım ünitesi gibi alanlarda 8 saatten fazla çalıştırılmaya müsaade edilmemelidir. Tüm sağlık çalışanlarının temel ücretleri ivedi olarak iyileştirilmeli, insan onuruna yaraşır ücret düzeyi sağlanmalıdır. Bakanlık bünyesinde kreşler açılmalıdır. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında kişisel koruyucu ekipman eksiklikleri bir an önce giderilmelidir.

Sağlık çalışanlarının yaşadığı ağır fiziksel ve ruhsal sorunlar nedeniyle tükenmişlik içine girdiği düşünüldüğünde, çözüm için geç kalınması durumunda telafisi imkânsız sorunlarla karşılaşılacaktır. Salgınla mücadelenin etkin ve verimli olabilmesi ancak sağlık emekçilerinin seslerine kulak vermekle mümkün olabilecektir.

Sağlık çalışanlarının sağlığı kişisel ya da mesleki sorun olmanın ötesinde tüm toplumun nitelikli sağlık hizmeti alması ile doğrudan ilgilidir. Genel Sağlık-İş olarak, Sağlık Bakanlığını salgınla mücadelenin kahramanı sağlık çalışanlarının yaşam ve sağlık hakkını korumak için gereken önlemleri bir an önce almaya çağırıyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@