“Rüşvet ve yolsuzluğun hesabını halk soracak”

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “HDP olarak biz daha yolun başındayız ancak bu yolu bitirenler var” dedi.

Güncel 05.03.2014, 23:21 05.03.2014, 23:21
467
“Rüşvet ve yolsuzluğun hesabını halk soracak”
Çorum’da düzenlenen mitingde konuşan Tuncel, geçtiğimiz yıl da Çorum’a gelerek geniş katılımlı bir toplantı yaptıklarını belirterek, “Çorum’dan sonra Sinop’a gittik ama bizi orada gladyo karşıladı. Bu Karadeniz halkının bir sorunu değildir. Şimdi Karadeniz’in her yerinde HDP bayrağı yükseliyor. Ordu’da, Trabzon’da her yerde HDP adayları var. Faşizan saldırılara Karadeniz halkı böyle yanıt verdi” dedi.

HDP olarak kendilerinin henüz yolun başında olduğunu ancak, düzen partilerinin ise yolun sonuna geldiğini dile getiren Tuncel, “Bu nedenle bizlerin bu yürüyüşünü korkutup engellemek istiyorlar. Onun için Aksaray’da seçim otobüsümüze saldırı düzenlendi. Bu saldırıların sorumlusu toplumu bölen, insanları ötekileştiren AKP iktidarıdır. Parti olarak paramız yok ancak halkımızın desteğiyle saldırıda camları kırılan otobüsümüzün camlarını taktıracağız. Paramız yok dedik ama parası çok olanın da derdinin çok olduğunu iyi biliyoruz. Baksanıza Başbakan’ın oğlu evdeki paraları dağıta dağıta sıfırlayamamış” şeklinde konuştu.

HDP’nin her türlü baskıya rağmen yoluna ve mücadelesine devam edeceğini özellikle vurgulayan Tuncel, “Korkunun ecele faydası yok. Türkiye’nin her tarafından örgütlenip yolumuza devam edeceğiz.

HDP yeni kurulan bir partidir. Ancak 40 yıllık bir siyasi deneyime sahiptir. HDP’nin temel hedefi ülkenin demokratikleşmesini sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmasında 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu üzerinden AKP’ye yüklenen HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Başbakan Erdoğan’ın ‘kasetle gelen kasetle gider’ sözünü hatırlatarak, “Anlaşılan Başbakan da kasetle gidecek” dedi.

Ülkedeki rüşvet ve yolsuzluklar ile rant paylaşımını yıllardan beri bildiklerini,

17 Aralık’ta bu rüşvet ve yolsuzluk çarkının deşifre olduğunu kaydeden Tuncel, 30 Mart seçimlerinde AKP iktidarından bu rüşvet ve yolsuzlukların hesabının sorulacağını bildirdi.

AKP’nin bu duruma gelmesinde tek başına sorumlu olmadığını, ana muhalefet görevini yapamayan CHP’nin de bu durumdan sorumlu olduğunu savunan Sebahat Tuncel, “Onun için Başbakan ‘CHP gibi bir muhalefet olduğu sürece biz hep iktidar oluruz’ diyor. CHP, bugün ülkenin en önemli sorunu olan Kürt sorununun çözümünde AKP’den bile çok daha geri durumdadır.

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından Kılıçdaroğlu, Başbakan’a yol göstererek, ‘helikoptere bin git’ diye çağrı yapmıştır. Yaptığımız uyarıların ardından ise yolsuzlukların hesabını soracaklarını belirtmiştir. Yani önce uçakla yurt dışına göndermiş, sonra yurt dışından getirip hesap soracağını açıklamıştır” ifadesini kullandı.

Konuşmasında CHP’yi eleştirerek, ‘CHP’nin iktidar olmak gibi bir derdi yok’ dilen HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel şöyle dedi:

“CHP, AKP’ye karşı Cemaat ve eski ülkücülerle işbirliği yaparak sağa doğru kaymaya çalışıyor. Sol boş ve ülkede solu HDP olarak bizler dolduracağız.

17 Aralık sürecinin ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yaptık. Bu görüşmede ülkede acil olarak radikal demokrasiye ihtiyaç bulunduğunu belirterek, bu konuda işbirliği önerdik. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu ‘sizlerin bizim yanımızda durması bize zarar verir’ diyerek bu teklifimizi geri çevirdi.

Cemaatle ve eski ülkücülerle yan yana durman zarar vermiyor da bizlere yan yana durduğunun da mı zarar görüyorsun? Doğrusu bunu anlamakta güçlük çekiyoruz.

“ALTERNATİFSİZ DEĞİLSİNİZ”
Ülkedeki yıllardır CHP’ye oy veren tüm Alevileri, birlikte yol yürümeye, yoldaş davet ediyoruz. AKP’ye oy vermiş demokrat Müslümanları HDP çatısı altında birlikte olmaya çağırıyoruz. Türkiye’yi yeni dönemde her birlikte yeniden inşa edeceğiz. 30 Mart seçimleri bu konuda yeni bir milat olacaktır. 30 Mart seçimleri HDP ile ülkede halk iktidarının kurulmasında bir başlangıç olacaktır.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
10°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@