Rulman ömürleri ses dalgalarıyla ölçülüyor

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2018-2019 Akademik Yılı Güz Dönemi Seminerleri kapsamında, Makina Mühendisliği Bölümü’nden Öğr. Gör. Dr. Emir Avcıoğlu tarafından “Rulmanlarda Yağ Film Kalınlığının Ultrasonik Yöntemlerle Ölçülmesi” başlıklı seminer gerçekleştirildi.

Güncel 02.04.2019, 23:22
217
Rulman ömürleri ses dalgalarıyla ölçülüyor

Seminerde, içerisinde döner ekipman bulunduran her endüstriyel makinanın kalbi olan rulmanların kalan çalışma ömürlerini kestirmek için tahribatsız bir izleme metodu olan ultrason ile muayenenin endüstrideki yeri ve öneminin üzerinde duruldu. Rulmana etkiyen radyal ve eksenel yüklerin düzensiz olup dinamik değişip ve aynı zamanda çok yüksek olduğu rüzgar türbini uygulamalarında rulmanların kalan ömürlerinin izlenmesinin öneminden bahsedildiği seminerde, rulman elemanlarının birbirine temas ettiği yüzeylerde meydana gelen aşınmanın kök nedenlerinden birinin dönen elemanlar arasındaki yağın kalınlığının azalmasının ve mikrometre boyutunda olan bu kalınlığın Ultrasonik yöntemlerle ölçülebildiği anlatıldı.

Bahsi geçen yöntemde boyuna ultrases dalgalarının, piezoelektrik ultrasound sensörler vasıtasıyla rulmana gönderilip makine elemanı içerisinde yayıldığı, temas ettiği ortamların akustik empedansına bağlı olarak bir kısmı yansırken kalan kısmının bir sonraki katmana geçebildiği belirtildi. Uygun sinyal işleme metodları uygalanarak ultrases dalgalarının ortamlardaki yansıma katsayıları hesaplanıp döner elemanlar arasındaki yağ kalınlığının hesaplanabildiğinin kaydedildiği açıklamada, rulmana uygulanan yük ve dönme hızına bağlı olarak da değişen bu yağ kalınlığının, rulmandaki hatanın boyutu belirli kritik seviyelere ulaştığında hatasız durumdaki yağ kalınlığına göre neredeyse %40 oranında düşme gösterip hatanın kritik hale geldiği rulmanın çalışma ömrünün sonlarına yaklaştığını da bildirdiği ifade edildi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@