Roma kökenli İSVEA’dan antik Roma barajına destek

Türkiye’de Roma dönemine ait dört antik barajdan birisi olan Örükaya Barajı’nda yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Güncel 20.10.2018, 00:25 20.10.2018, 00:40
885
Roma kökenli İSVEA’dan antik Roma barajına destek

“Örükaya Arkeolojik Araştırma Projesi” kapsamında yürütülen ve başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, Çorum Valiliği, Çorum Müzesi ve Hitit Üniversitesi’nin bilimsel danışmanlığında hayata geçen projenin sponsoru banyo ürünlerinde İtalya’nın lider markası olan ve geçtiğimiz yıllarda Çorumlu Ece Holding bünyesine katılan İSVEA oldu.

Projenin amaçları arasında Çorum kültür miras zenginliğine bir yenisi daha eklemek, Roma Dönemi’ne ev sahipliği yapan bir çalışma ortaya koyarak Örükaya Barajı’nı bölgenin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmek ve bu döneme hem Çorum ili hem de Orta Karadeniz Bölgesi özelinde ışık tutmak yer alıyor. Alaca ilçesine bağlı Örükaya köyünde bulunan ve yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Örükaya Barajı, kurtarma kazısı yapılan ilk baraj olma özelliğini taşıyor.

Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı, aynı zamanda Ece Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Erdem Çenesiz de Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Müze Müdürü Arkeolog Metin Çakar ile birlikte sponsoru oldukları antik barajındaki kazıları ziyaret ederek Hitit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Öğretim Üyesi Emine Sökmen’den bilgi aldı.

Mütevazi desteklerinden daha fazla övgü aldıklarına inandığını dile getiren Ece Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, 1800 yıllık gibi bir geçmişe sahip antik Örükaya Barajı’nın ortaya çıkarılmasının hem Türkiye hem Çorum açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

“ROMALI ISVEA ROMA BARAJINA DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEK”

Çorum’un Hitit dönemi ile anılan Hitit dönemi ile bilinen bir tarih ve kültür şehri olduğunu vurgulayan Erdem Çenesiz, “Burada sağlanan işbirliği ile güzel bir tablo ortaya çıktı. Hitit ile özdeşleşen bir kentte yaşıyoruz. Buna şimdi bir de önemli halka olan Roma dönemi eklendi. Roma döneminin de bu bölgede medeniyete ulaştığı, burada yerleştiği ve bir olgu olduğunu düşünürsek bölgenin tarihi ve kültürel değerinin daha da arttığını göreceğiz. Burada hepinizin bir yaşam hayal etmesini istiyorum. Örükaya Barajı önünde yapılacak bir konser, yemek veya değişik bir etkinlik buraya ilgiyi artıracaktır. Burada verilen emeği sahip çıkılmalıdır. Yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz Alacahöyük, Hattuşa ve Şapinuva gibi bir tarih envanterine daha kavuştuğumuzu düşünmeliyiz. Bu hayali hep beraber büyütelim” dedi.

Ece Holding bünyesindeki firmalardan olan İSVEA’nin Roma’nın yakınlarında kurulan bir seramik firması olduğunu hatırlatan Çenesiz, “Daha sonra satın almamızla Türkiye’ye geldi. Şehrimizde bir Roma barajının olması buraya olan ilgimizi artırdı. Biz Roma’da doğan bir seramik firması olarak Çorum’daki Roma barajına destek vermeye çalışacağız. Buranın yaşayan yer olmasını arzu ediyoruz. Burasının Çorum tarihine ve ülke turizmine katkı sağlayacak bir destinasyon olmasını ümit ediyoruz. Özellikle Romalı Isvea Roma barajına destek olmaya devam edecek” diye konuştu.

Çorum’un Anadolu kültür mozaiği içerisinde eşsiz bir konuma sahip olduğunu söyleyen Çenesiz, Anadolu’nun önemli tarihi eserlerinden olan Örükaya Barajı’nın kazı çalışmalarına destek olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Çorum, günümüzden 7 bin yıl öncesine birçok kültürel mirasa rastlayabileceğiniz önemli bir il konumda. Bunun en özel örneklerinden biri de Örükaya Barajıdır. “Örükaya Arkeolojik Araştırma Projesi” ise Roma dönemi baraj yapıları ile ilgili bilgi üretmeye çalışan ilk baraj kazısı olması nedeniyle de büyük önem taşıyor. 1962 yılında Roma yakınlarından kurulan ISVEA’nın bu Roma dönemi eserinin turizme kazandırılması ve Anadolu’nun kapılarının turizme daha çok açılması adına projenin destekçisi olması daha da anlamlı.”

ISVEA: 1962 yılında Angelucci ailesi tarafından Roma'ya 200 km uzaklıkta Sant’Eusanio Del Sangro yakınlarında İtalya nın 7. fabrikası olarak kuruldu. Vitrifiye seramik alanında dünyanın önde gelen ülkesi olan İtalya'da, karakteristik bir İtalyan üreticisi olarak faaliyetlerini yürütmüştür. Özellikle Güney İtalya'da yaygın bir marka olan ISVEA, pazarda ilk 10 üretici arasında yer almıştır. 2013 yılında ECE Holding tarafından satın alınarak Türk banyo gereçleri pazarıyla buluşturulan ISVEA; İtalyan tasarım kültürü, kalite ve fonksiyonellik yaklaşımını tüketicilere sunmayı amaçladı. ISVEA bambaşka bir banyo deneyimi yaşatmayı ve tüketicileri ile duygusal bağ kurmayı ilke edinen felsefesi ile Türkiye’de de öncelikli tercih edilen banyo markası olmayı hedefliyor.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 02 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@