“Rekabetçi yerli üretim” için Çorum’da da toplantı çağrısı

Kısa adı TOSYÖV olan Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı’nın Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, TOSYÖV Çorum Destekleme Derneği Başkanı Osman Samsunlu, İstanbul’da düzenlenen “Rekabetçi Yerli Üretim” konulu 15. KOBİ Zirvesi’nde, aynı konuyu içeren bir toplantının da Çorum’da düzenlenmesini ve Çorumlu sanayici ve işadamlarının, Hindistan, Çin, Rusya ve Meksika pazarlarına açılabilmeleri için zemin hazırlanmasını istedi.

Güncel 08.04.2019, 00:02
538
“Rekabetçi yerli üretim” için Çorum’da da toplantı çağrısı

TOSYÖV tarafından, TİM, TOBB ve KOSGEB’in de desteğiyle düzenlenen 15. KOBİ Zirvesi’ne Hindistan, Rusya, Çin ve Meksika ticaret ataşeleri ile Türkiye ekonomisinin tepe yöneticileri katıldı. Zirvedeki ana konu başlıklarını, “alternatif dış pazarlar ve yeni fırsatlar”, “rekabetçi yerli üretim için savunma sanayi”, “rekabetçi yerli üretim için bilişim, AR-GE ve inovasyon” ve “rekabetçi yerli üretim için finansman ve destekler” oluşturdu.

Zirvede bir konuşma yapan Osman Samsunlu, kendi dinamikleriyle sanayileşme sürecini başlatan Çorum’un yeniden “Anadolu Kaplanı” kimliğini ortaya koyabilmesi için, dışa bağımlılıktan kurtulmaya yönelik yatırımlara sağlanan desteklerden azami derecede yararlandırılması gerektiğini belirterek, “Burada temsil edilen Çin, Rusya, Hindistan, Meksika gibi ülkelerle ekonomik ilişki fırsatlarının da değerlendirileceği ‘Rekabetçi Yerli Üretim’ konulu bir toplantının Çorum’da da düzenlenmesi, Çorum’un önüne yeni bir yol açacaktır” dedi.

Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulmasında AR-GE ve dijital alanlarına yönelimin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Samsunlu, KOBİ’lerin proje bazında desteklenmesi yönünde alınan kararların isabetini de vurgulayarak, “Çorum’un sanayileşmesini sürdürebilmesi için, uluslararası alanda rekabet gücünü artırması, savunma sanayii gibi yeni sektörlere yönelmesi gerekiyor. Bunun için de kümeleşme zorunlu görünüyor.” ifadesini kullandı.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@