Reha Metin Alkan: “Bilim ve teknolojinin peşinden gidin”

Üretimin endüstriye dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Alkan, ekonomik kalkınmanın, bilimsel ve teknolojik güçle mümkün olduğunu söyledi.

Reha Metin Alkan: “Bilim ve teknolojinin peşinden gidin”

Üretimin endüstriye dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Alkan, ekonomik kalkınmanın, bilimsel ve teknolojik güçle mümkün olduğunu söyledi.

12 Aralık 2014 Cuma 00:31
Reha Metin Alkan: “Bilim ve teknolojinin peşinden gidin”
Hitit Kız Öğrenci Yurdu’nda düzenlenen etkinlikte öğrencilerle bir araya gelen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Küresel Düşün Yerel Davran” başlıklı konferans verdi.
Tarihte önemli bilimsel çalışmalar yapan İslam alimlerinin yaşamlarından örnekler vererek sözlerine başlayan Prof. Dr. Alkan, pek çok filozofun bilimin peşinden gittiğini belirterek İslam alimlerinin de ilim uğruna tüm dünyayı gezdiklerini söyledi.
Konuşmasında, üretimin endüstriye dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Alkan, “Dünya ölçeğinde olmak zorundayız ve bunun için de bilim, teknoloji ve diğer konularda zengin olmalıyız. Ne kadar donanımlı olur ve ne kadar bilgi birikimimizi artırırsak o kadar başarılı oluruz” dedi.
Milli değerlere sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan Alkan, geçmişte Osmanlı ekonomisinin çok güçlü olmasından dolayı cazibe merkezi haline geldiğini, bu güce bağlı olarak da kültür, sanat ve bilim dilinin Farsça ve Osmanlıca olduğunu söyledi. Kaynakların pek çoğunun bu dillerle yazıldığını hatırlatan Rektör Alkan, “Mazeret üreten değil, çözüm odaklı olmalıyız. Tüm dünyada Türkiye’nin çok ciddi bir şekilde yıldızı parlıyor ve eğer doğru hareket edersek dünyada söz sahibi olacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
Osmanlı Devleti döneminde, örnek gösterilecek bir ticaret ahlakının olduğunu belirten Rektör Alkan, “Osmanlı Devleti zamanında esnaf siftah yaptıktan sonra komşusu da siftah yapsın diye kendi müşterisini komşusuna yönlendiren bir zihniyet vardı. Bu davranış bir erdem, aynı zamanda da bir pazarlama stratejisiydi. Amaç daha fazla müşteri çekmek ve bununla birlikte bütün esnafın daha çok para kazanmasını sağlamaktı” dedi.
Konuşmasının son kısmında Kuzey ve Güney kampüs hakkında bilgi paylaşımında bulunan Prof. Dr. Alkan, kampüs binalarının tamamlanması ile Hitit Üniversitesi’nin uluslararası standartlarda, çevre dostu ve enerji tasarrufu odaklı bir yapılaşmaya sahip olacağını söyledi.
Konferansta öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Rektör Alkan, bilimsel ve ekonomik olarak kalkınmanın her anlamda büyük bir güç getirdiğini, dünyada söz sahibi olma adına da çok önemli bir kriter olduğunu ifade etti.
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 12.12.2014 00:32