Recep Gür: “Tavuk lobisi bakanlığa geri adım attırdı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı fermente sucuk, köfte ve parçalanmış tavuk satışına ilişkin kasaplara verdiği izni kaldırıyor.

Recep Gür: “Tavuk lobisi bakanlığa geri adım attırdı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı fermente sucuk, köfte ve parçalanmış tavuk satışına ilişkin kasaplara verdiği izni kaldırıyor.

07 Ağustos 2014 Perşembe 02:38
Recep Gür: “Tavuk lobisi bakanlığa geri adım attırdı”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı fermente sucuk, köfte ve parçalanmış tavuk satışına ilişkin kasaplara verdiği izni kaldırıyor. Çorum Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Recep Gür, henüz 1 yıl önce alınan bu karardan vazgeçilmesinin nedenini sorguladı ve kararın arkasında “Tavuk lobisi” olduğunu söyledi.

Kasaplar bugünlerde oldukça dertli. Zira 1 yıl önce Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği ile elde ettikleri bir hak ellerinden uçup gitmek üzere. Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği’ kasapların, beyaz eti ambalajsız ve parçalayarak satmaları serbestleşmişti. Uzun yıllar bu yönde bir düzenleme yapılması için mücadele eden kasaplar, kararın çıkmasıyla mutlu olmuştu. Ama kasaplarında mutluluğu uzun sürmedi. Zira Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kasapların parçalanmış tavuk satabilmesine imkân tanıyan düzenlemeyi iptal etmeye hazırlanıyor.

“1 YIL İÇİNDE NE DEĞİŞTİ?”
Çorum Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Recep Gür, henüz 1 yıl önce verilen bir hakkın geri alınmasını eleştirdi. Bu süre içinde değişen şartlar olmadığını söyleyen Gür, tavuk satıcılarının, sermaye kuruluşlarının baskısı ile sonucu yeni bir düzenleme gidildiği savundu. Kasapların parça tavuk satabilmeleri sayesinde halkın daha düşük ücrete tavuk tüketebildiğini belirtti ve bu durumun bazı özel şirketleri rahatsız ettiğini iddia etti. Bu sebep düzenlemenin iptal edildiğine inanan Recep Gür, henüz çok geç olmadığını düşünüyor. Gür, tavuk parçalama izninin ellerinden alınması halinde, en çok vatandaşın zarar göreceğini dile getirdi.

“EN ÇOK HALK MAĞDUR OLACAK”
Tebliğle kasaplarda parçalanmış tavuk satışına serbestlik getirilikten sonra vatandaşın ucuza tavuk tükettiğini aktaran Gür, şunları kaydetti: "Tavuk parçalandığında fiyatı 2-3 lira düşüyor. Haliyle bu tavuk satan büyük firmaların işine gelmiyor. Şimdi vatandaşın ucuz yeme imkanı elinden alınmış olacak. Böyle bir düzenlemenin en büyük mağduru vatandaş olur.”

Kasaplar Odası Başkanı Gür, tabaklı ürünlerle, ön ambalajlı olarak gelip esnaf tarafından parçalanarak satışa sunulan ürünler arasında çok büyük fiyat farkları oluştuğunda dikkat çekti. Gür, 1 adet göğüs veya 1 adet but veya kemiksiz doğranmış tavuk gibi çok çeşitli şekil ve adetlerde tüketici tarafından talep edilen ürünlerin standart şekilde tabaklanarak satılmasının imkânsız olduğunu vurguladı.

Düzenlemenin iptali ile son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin piyasada cirit atacağını aktaran Recep Gür, çeşitli sağlık risklerinin artacağını belirtti.

Gür, “Beyaz et üreticisi firmalardan ambalajlı olarak alınan göğüs, but, kanat, baget vb ürünlerin etiket bilgilerinde son kullanma tarihi 7 gün olması gerektiği halde çoğu kez son kullanma tarihine 3-4 gün kala esnafımıza teslim edilmektedir. Bununla da kalmayıp, üretici firmaların bayi kanallarında soğuk zincir bozulduğundan ürünler 1 gün içinde bozulmakta ve ürünlerin üretici firmaya geri dönüşümü üretici firma kabul etmediği için yapılamamaktadır. Tabaklı ürünün raf ömrü yok denebilecek kadar kısadır. Şimdiye kadar ön ambalajlı olarak esnafımıza gelen ve esnafımızın parçalayarak satışa sunduğu tavuk ürünleri nedeniyle herhangi bir zehirlenme veya ölüm vakası yaşandığına dair bir bilgi yoktur. Soğuk zinciri bozulmuş ve raf ömrü bu kadar kısa olan tabaklı ürünlerin esnafımız tarafından satışa zorlanılması ve bu tarz risklerin esnafımızın üzerine bırakılması endişe verici bir durum teşkil etmektedir. Örneğin standart 5 adet baget bulunan bir tabaklı ürün reyonda iken tüketici, bütçesi doğrultusunda 2 adet baget istemekte ve esnafımız haliyle tabaklı ürünü açarak tüketicinin talebini karşılamak zorunda kalmaktadır. Tabaklı ürünler, tüketici açısından pahalı görüldüğü için alınmamakta, bütün tavuktan parçalanarak daha ucuza mal olması istenmektedir. Bu nedenle esnafımız, ön ambalajlı olarak temin ettikleri bütün tavukları tüketici lehine ekonomik olması açısından teşhir amaçlı olarak reyonlarında parçalayarak satışa sunmaktadırlar. Esnaflarımızın işyerleri fiziki olarak da parçalama yapmaya elverişli durumdadır” ifadelerini kullandı.

İtirazlarını gerekli mercilere ilettiklerini aktaran Gür, şu ifadelere yer verdi: “Esnafımızın, ambalajlı parça tavuk satışı yanında tüketicilerin talepleri doğrultusunda, ön ambalajlı gelen bütün tavukların da parçalanarak şu anda uygulanan şekli ile esnaf kayıt numaramızın da yazılı olduğu, etiket yönetmeliğine uygun şekilde hazırlanmış kendi etiketlerimizi ambalaj üzerine yapıştırarak, günlük tüketim miktarınca tüketiciye satışına ve teşhir amaçlı reyonlarında parça tavuk bulundurmalarına tekrardan izin verilmesini arz ederiz.”

Gür, Almanya, Fransa, İngiltere gibi gıda güvenliği açısından standartları yüksek ülkeleri örnek gösterdi ve bu ülkelerde reyonlarda tavuk ürünlerinin hem tabaklı hem de dökme olarak satıldığını sözlerine ekledi.
(Hüseyin Gazi KOLAÇ)
Son Güncelleme: 07.08.2014 02:40