'Rantla, yolsuzlukla, çıkarla işimiz olmaz'

Nuhut, “Takım arkadaşlarımızla Çorum’a nasıl hizmet ederiz düşüncesindeyiz. Bizim rantla, çıkarla, yolsuzlukla işimiz olmaz. Ve düşüncelerimiz toplum tarafından da görüldü ve büyük taktir topladı” dedi.

Güncel 07.03.2014, 23:08 08.03.2014, 00:20
889
'Rantla, yolsuzlukla, çıkarla işimiz olmaz'

CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut Umut Radyo’da Meltem Çınar’ın konuğu oldu.

CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, dün Umut Radyo’da Meltem Çınar’ın canlı yayın konuğu olarak projeleri hakkında bilgiler verdi. Sabahın erken saatlerden beri durmadan çalıştıklarını söyleyen Kenan Nuhut, insanların kendilerine duyduğu güveni gözlerinden göründüğünü ve güvenin her geçen gün kartopu gibi büyüdüğünü söyleyerek bunun sandığa da yansıyacağını dile getirdi.

Nuhut, “Bu ülkenin evladı olarak 17 Aralık depremine üzülüyorum. Bu devlet babadır. Bu baba vatandaşı sararken de her türlü şeffaf olur. Ben bir spor adamıyım, bütün ömrüm bu konuda geçti. Uluslararası alanda hizmetler verdim. Belediye başkanları göreve geldikleri anda, rozetlerini bir kenara koyarlar. Ama maalesef şehrimizde hizmet dağılımında ayrıştırma görüyorum. Göreve geldiğimizde STK’lar ile birlikte toplumun her kesimi ile birlikte el ele omuz omuza yeniden bir Çorum yaratacağız. 236 bin hemşerimiz çok şaşıracak hizmetlerimize. CHP şuan da anketlerde önde gidiyor. Sonuçları buradan açıklayıp da kimseyi etkilemek istemiyorum. Anketlerde diğer siyasi partilerle aramızda büyük fark var” dedi.

Canlı Yayında Meltem Çınar’ın “Arasta esnafını ziyaret ettiniz, esnaf sizi sıcak karşıladı. Arasta projenizden bahsedebilir misiniz?” şeklinde yönelttiği soru üzerine açıklamalarda bulunan CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, “Bir takım gelişmelerle projelerimizi basın yoluyla açıklama mecburiyetinde kaldık. Arasta benim çocukluğumun geçtiği yer. Belediye Başkanımızın Arasta için yıkarım gibi demeçleri var. Ama biz yıkmaya değil, yapmaya geldik. Arasta ile ilgili restorasyon projesi geliştirdik. O projeden o kadar hoşlandı ki arasta esnafımız, o tarihi dokuyu ortaya çıkaran bir projeyi arasta esnafımız beğenip takdir etti. Belediye Başkanı orda açıklamalarda bulunmuş. Ben kendisine cevap vermem çünkü söz bizim ağzımızdan bir kere çıkar. Biz o projeyi yapacağız” dedi.

“NADIK ÇORUM’UN MARKASI OLACAK”
Konuşmasında Nadık ile ilgili projesi hakkında da bilgi veren Nuhut,”Nadık vadisindeki halkımız biraz muzdarip. Nadık’ı Ankara’nın dikmen vadisine benzeyen bir proje ile kimsenin hak kaybının olmadığı bir vadi projesi ile marka yerlerden bir tanesi yapacağız.

“KENTİMİZİ MODERNLEŞTİRECEĞİZ”
Çorum’un merkezinde olan tarihi Kale’yi de tarihi dokusunu korumak kaydıyla, ailecek gidilecek tarihi ortamlarda misafirlerin ağırlanabileceği nezih bir mekan haline getireceğiz. Şehrimizi modernleştireceğiz. Tarihi dokuyu teknoloji ile birleştirip, kentimizi modernleştireceğiz. Tarihi dokuyu mutlaka ortaya çıkarmamız lazım. Bu yöndeki çalışmalarımız 31 Mart’tan sonra da hemen başlayacak. Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızda alanlarında kendilerini yetiştirmiş çok değerli arkadaşlarımız var. 4 bin kişinin oy kullandığı bir seçimle 14 arkadaşımız seçildi. Herkes alanında uzman ve Çorum’da dürüstlüğü ile tanınmış bilinmiş iş adamları. Bunların dışında fermuar sistemiyle de seçilecek arkadaşlarımız için hangi arkadaşı alsak da Çorum’a faydalı olur diye düşünüp hareket ederek bu mükemmel listeyi oluşturduk. Biz takım arkadaşlarımızla Çorum’a nasıl hizmet ederiz düşüncesindeyiz. Bizim rantla, çıkarla, yolsuzlukla işimiz olmaz. Ve düşüncelerimiz toplum tarafından da görüldü ve büyük taktir topladı” dedi.

“ÇORUM, SPOR KENTİ OLACAK”
“Bizim sporkent projemiz var. Uluslararası spor müsabakalarını Çorum’a taşıyacağız. Ben Antalya’da spor müsabakaları yapmıştım. Turizm Bakanlığı ciddi kaynaklar harcıyor bu konuda. Bu proje büyük bir istihdam sağlayacak. Spor bölümü okuyan gençler yarınlarından endişeliler. Geçenlerde ben gençlerin kendilerine bu projeleri anlattım. İstihdam sağlayacak, döviz girdisi sağlayacak projedir Sporkent. Ancak Çorum beton yığını haline gelmiş, ağacın kuşların hakim olmadığı bir park anlayışı var. Çorum’un nefes alacağı bir park yok. Bununla ilgili biz 58 dönümlük bir alana Kadeş parkını yapalım dedik. Şimdiki stadyumun yerine yapacağız Kadeş Tema Parkını. İlk gerçekleştireceğimiz projelerden birisidir bu. Zira şuan ki stadyum yeterli gelmiyor. Sporkent projesinin yeri ile ilgili projeyi bana 31 Marttan sonra sorun. Şehir içinde ulaşımında kolay sağlanacağı alana yapacağız. Verdiğimiz projelerimizin alt yapısı oluşmuştur. Kaynaklarının da nerden sağlanacağı belirledik. Malum projeler kısa, orta ve uzun vadede gerçekleşecek projeler olarak sınıflandırılır.

5 YILDA SUYA YÜZDE 110 ZAM YAPILDI
Çorumlular su parasından rahatsız. Belediye suya yaklaşık 5 yıl içinde yüzde 110 zam yapmış. Biz bunu yarıya çekeceğiz. Su deyince hemen bir diğer projemizden bahsedeyim o da su ile ilgili Çomar barajı projemiz var. Çok güzel nefes alacağımız bir alan ama biz onu iyi değerlendirmemişiz. Yol yok, alt yapı yok. Çomar barajı ile ilgili de, sosyal alanların olduğu bir rekroasyon alanı yaparak orayla ilgili çok güzel bir projemiz var. Öyle güzel bir alan mutlaka teknoloji ile çalıştırarak insanların kullanacağı bir alan yapacağız. Koşu ve yürüyüşlerin yapıldığı pikniklerin yapıldığı sosyal tesislerin olduğu bir yer yapacağız orayı. Dünyanın görmediğim kenti kalmadı. Bu nedenle ufkumuz baya bir genişledi. İnsanlarımız teveccüh gösterirse biz bu projelerimizi hayata geçireceğiz. Çomar barajının etrafında da 7’den 77’ye kadar herkes spor yapacak burada. Spor insanlar birbirine yaklaştırır kaynaştırır. Kötü alışkanlıklardan ulaştırır. Çomar barajı da Çorum’un kaynaştığı projelerden bir tanesi olacak.

VİCDANLARIN KABUL ETMEDİĞİ HİÇ BİR PROJEYE İMZA ATMAM
Aşağı sanayi’de 1.5 günde 1000 dükkan gezdik. Orada bir imar projesi yapılmış. Orada konut üretimi bir hayli pahalı. giriş çıkış kapatılmış, esnaf zor durumda. Yapılacak projeye esnaf karşı değil, ancak esnafın hakkı tam teslim edilmelidir. Suriyeli vatandaşlara yardım ediyoruz, tabiî ki etmeliyiz. Ama kendi insanımızı da göz ardı edemeyiz. Aşağı Sanayi esnafımızı seviyorum, alın teri ile temiz para kazanıyorlar. Vicdanların kabul etmediği hiçbir projeye imza atmam. İmar projesini esnaf kabul etmiyor. İnşallah esnafla oturup beraber planlayacağız. Şimdiye kadar verdiğimiz hiçbir sözün altında kalmadık. Söz verirken de çok dikkatli olduk. 160 metrekarelik bir dükkânı olan esnaf bir daireye sahip olabiliyor. Orada bir hak kaybı olmamalı. Hak kaybının yapıldığı bir belediyecilik anlayışı içinde olmayacağız.

MAHALLELERDE KADIN DANIŞMA MERKEZİ KURULACAK
14 mahallede kadın danışma merkezleri kuracağız. Hanımların mağdur olduğu konularda çözüm arayışı içinde olacakları birer merkez kuracağız. Meslek edindirme kursları var zaten onu geliştireceğiz. Hanımlarımızın yaptığı el emeği göz nuru ürünlerini Turizm Park’ta Çorum’a gelenlere ve gidenlere satacağız. Meslek edindirme binaları ve kursları yapacağız. Hem kadınımıza hem Çorum’a katkı sağlayacak bir proje bu. Biz bu projeyi 14 mahalleye kuracağız. Kısa adı ÇORMEK diyoruz. Nikah, düğün salonu, spor salonu, meslek edindirme kurslarının olduğu alanları 14 mahallenin hepsinde yapacağız. Sosyal yardımları artıracağız. Bu yardımları belediye değil, devletin bütçesinden veriliyor zaten.”
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@