RAM’ın projesi kabul edildi

Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün (RAM) “İnfografik ve İllustrator eğitimi” konulu projesi OKA tarafından kabul edildi.

Güncel 09.02.2019, 01:17
1068
RAM’ın projesi kabul edildi

Proje kapsamında, RAM’da görevli 10 personel “İllustratör programı ve infografik hazırlama” konusunda 5 gün boyunca toplam 35 saat eğitim alacak. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) açtığı teknik destek programına, “İnfografik ve İllustrator Eğitimi” konulu proje ile başvuran Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü destek programını almaya hak kazandı. Kabul edilen projenin protokolü, OKA İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın ve Çorum RAM Müdürü Tahir Demir tarafından imzalandı.

Program hakkında bilgi veren Çorum Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Tahir Demir, “İnfografik, bilginin görsel olarak ifade edildiği ve grafikler aracılığı ile aktarıldığı bir sunum şeklidir. Yaşadığımız çevreyi, etkileşimde bulunduğumuz her şeyi daha iyi anlamanın ve hayatı kolaylaştırmanın bir yoludur. Infografikler belli bir konunun görsel olarak hikayeleştirilerek sunumdur. University of Southern California’dan Dr. Martin Hilbert in yaptığı araştırmaya göre 1986 da günde ortalama 40 gazeteye eşdeğer bilgiye maruz kalan bir insan, 2007 de günde 174 gazeteye eşdeğer bilgiye maruz kalmaktadır. 2018 de bu miktarın daha da arttığı ve gün geçtikçe daha fazla artacağını tahmin etmek zor değildir. Bu denli yoğun olarak maruz kaldığımız veri ve bilginin tasarımında görsel iletişimin rolü yadsınamaz. İnsan zihni, yazılı veya sözel bilgi aktarımına kıyasla görsel bilgi aktarımını çok daha verimli ve kalıcı olarak, kısa sürede algılayabilmektedir. Yapılan pek çok araştırma da görsel iletişimin diğer tüm iletişim biçimlerinden daha güçlü olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu nedenle şimdinin ve geleceğin en önemli ihtiyaçlarından biri olan bilginin tasarlanması meselesi kapsamında bilgiyi görsel olarak sunan infografiklerin çok önemli bir yeri vardır. İnfografik çalışma ve araştırmaların artışı bir tesadüf değil çağın böyle bir ihtiyacı olmasından kaynaklanmaktadır. Gelişen teknoloji ve dijital içerikler gerek okul içerisinde ve gerekse okul dışında kaçınılmaz olarak eğitim süreçlerine dahil olmaktadırlar. Son yüzyıldaki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sonuçları insanoğlunun hayatını kolaylaştırmakla beraber, daha çok bilgiyle karşılaşmalarına neden olmaktadır. Günümüz dünyasında insanlar infografik ve veri görselleştirme gibi tasarlanmış bilgilere daha sık rastlamaktadırlar. Bu nedenle bilginin tasarımı, insan yaşamına aktarılması, eğitim ortamlarında öğrencilerin algı önceliğine önem verilmesi, ikna edici, eğitici, yönlendirici olma gibi nitelikleri bakımından önemlidir. Bu eğitim rehberlik hizmetleri alanında sunulan bilgilerin infografik şeklinde daha çok öğrenci, veli, öğretmen ve kitleye ulaşmasını hedeflemektedir. Bu proje kapsamında verilecek eğitimle rehber öğretmenler, infogram hazırlama ve Adobe illustrator programını kullanma becerisine sahip olacaktır. Projede emeği geçen tüm personellerimize teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@