“Ramazan dolu dolu geçecek”

İl Müftüsü Mehmet Âşık, Ramazan’ın dolu dolu geçmesi için bir dizi program hazırlandığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Ramazan dolu dolu geçecek”

İl Müftüsü Mehmet Âşık, Ramazan’ın dolu dolu geçmesi için bir dizi program hazırlandığını belirterek şu bilgileri verdi:

26 Haziran 2014 Perşembe 23:35
“Ramazan dolu dolu geçecek”
İl Müftüsü Mehmet Âşık, Ramazan’ın dolu dolu geçmesi için bir dizi program hazırlandığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Merkez Ulu Camide öğle ve yatsı vakitlerinde vaaz ve irşat hizmeti sunulacaktır. Ayrıca birer gün aralıklarla cemaat yoğunluğu bulunan Abdibey, Emre, Tevhit, İlim Yayma Cemiyeti Camii ile İmam Hatip Lisesi, Hz. Ömer, Huzur, Fatih Sultan Mehmet camilerinde yatsı namazı öncesi yüz yüze vaaz ve irşat hizmeti sunulacaktır. Yine muhtelif camilerde il vaaz ve irşat kurulu üyeleri tarafından, diğer camilerde ise Başkanlığımız ve Müftülüğümüzce düzenlenen hizmetiçi eğitim kurslarına katılan ve bu kurslarda başarılı olan cami görevlileri tarafından kendi camilerinde vaazlar verilecektir.”

Müftü Âşık ayrıca Ramazan ayı boyunca sadece bayanlara yönelik olarak, Pazartesi günleri Akkent 1. Camii ve Kışla Camii’nde öğleden önce; Kafkasevleri, Bilali Habeşi ve Mimar Sinan camilerinde öğleden sonra; Salı günleri Emre, İlim Yayma, Zikrullah ve Mevlana camilerinde öğleden önce; Tevhit, Kulaksız, Fatih Sultan Mehmet ve Hz. Ömer camilerinde öğleden sonra; Çarşamba günleri Buharaevler, Zikrullah ve Kışla camilerinde öğleden önce; Huzur, Binevler ve Ceritoğlu camilerinde öğleden sonra; Perşembe günleri Güldanehatun, Bedir, Zikrullah, Hicret, Kışla ve Abdibey camilerinde öğleden önce; Yörükevler ve Kevser camilerinde öğleden sonra; Cuma Günleri ise Hz. Ali ve Kışla camilerinde vaaz ve irşat hizmeti sunulacağını bildirdi.

“İşaret diliyle vaaz sürecek”
Müftü Âşık ayrıca, Çorum’da ilk defa 2012 yılının Berat Gecesi’nde Ulu Camii’de uygulamaya konulan işitme engelli yurttaşlar için vaazların işaret diliyle anlatımının her Cuma vaazları ile Ramazan ayı boyunca yatsı namazından önce yapılan vaazlarda da devam edeceğini dile getirdi.

Mukabele programları…
Ramazan ayı süresince mukabelelerin doyurucu bir şekilde yapılacağını anlatan Müftü Âşık, “Ramazan ayı boyunca bütün camilerimizde sabah mukabelesi, öğle ve ikindi vakitlerinde de muhtelif camilerimizde mukabele programı cami görevlilerimizce, Hıdırlık Kur'an Kursumuzda eğitim gören erkek hafızlarımız ile İmam-Hatip Lisesi'nde okuyan hafız öğrencilerimiz ve dışarıdan hafızlığını bitirmiş öğrencilerimiz tarafından uygulanacak. Ayrıca Bahçelievler Yatılı Kız Kur'an Kursu bayan öğrencilerimiz tarafından 6 camimizde öğle namazından sonra bayanlara yönelik mukabele programı uygulanacaktır.” diye konuştu.

Hatimle teravih kılınan ve
İtikâfa girilecek camiler
Bu yıl Kubbeli, Hıdırlık, İsahalife, Azapahmet ve Garantievler olmak üzere 5 camide hatimle teravih namazı kılınacağını belirten Müftü Âşık ayrıca Merkez’deki Hıdırlık ve Abdibey camileri ile Kılıçören, Güzelyurt ve Çatak Köyü camilerinde Ramazan ayının son 10 günü itikâfa girilebileceğini bildirdi.

Mehmet Âşık, bu yılki Sakal-ı Şerif ziyaretlerinin Kadir Gecesi’nde Ulu Camii, Baltalı, Hamit ve Kubbeli camilerinde; Arefe günü ise Abdibey ve Hıdırlık camilerinde yapılacağını aktardı.

Kadir Gecesi’nde açık bulundurulacak camiler
Kadir gecesinde Ulu Camii, Kerebigazi, Huzurevi, Hz. Ali, İlim Yayma Cemiyeti, Fatih Sultan Mehmet, Binevler, Ceritoğlu, Dumlupınar, Bedir, Hıdırlık, Selimiye, Veysel Karani, Buhara, Emre, Huzurevi, Devlet Hastanesi, Köy Hizmetleri, Esnafevleri, Pelit, Tevhit, M. Sinan, Velipaşa ve Yörükevler camileri Kadir Gecesi’nde sabaha kadar açık bulundurulacaktır. Belde ve köylerimizde ise ihtiyaç hâlinde camileriz sabaha kadar açık bulundurulacaktır.” diye konuştu.

“Teravih, normal vaktinde kılınacak”
Müftü Mehmet Âşık, teravih namazının normal saatinde kılınacağını belirterek, “Bütün camilerimizde teravih namazı, yatsı ezanı ile birlikte normal vaktinde kılınacak, ilave süre eklenmeyecektir.” dedi.

Minaresi bulunan bütün belde ve köy camilerinin şerefelerindeki kandillerin akşam ezanı ile sabah ezanı arasında yakılacağını bildiren Mehmet Âşık, ayrıca Akşemsettin, Abdibey, Fatih Sultan Mehmet, Çimento, Küçük Sanayi Sitesi, Düvenci Beldesi ve Çatalhavuz Özrahman camilerine kurulan mahyaların da belirtilen vakitler arasında ışıklandırılacağını belirtti.

Kadınlar da Bayram Namazı kılabilecekler
Müftü Mehmet Âşık kadınların Bayram Namazı kılabilmeleri için bazı camilerde düzenlemeler yaptıklarını dile getirerek, “İlimiz merkezinde Abdibey, Kubbeli, Velipaşa, Sancaktar, Azapahmet, Beytepe, Kerebi Gazi, Zikrullah ve Köy Hizmetleri olmak üzere 9 camimizde kadın cemaatimizin Bayram Namazı kılmaları için mekânlar düzenlenmiştir.” dedi.

Osmanlı geleneği
İl Müftüsü Mehmet Âşık, Çorum’da son iki yıldır uygulanan ve büyük beğeni toplayan “Enderun Usulü Teravih” ve “Cumhur Müezzinliği” uygulamasının bu yıl da sürdürüleceğini söyledi.

Osmanlı Devleti zamanında uygulanan bu güzel geleneği Çorum’da yaşatma konusunda kararlı olduklarını ve Ramazan ayının heyecanını ve mutluluğunu zirveye taşımayı amaçladıklarını dile getiren Mehmet Âşık, 1 Temmuz’da Buhara; 5 Temmuz’da Binevler; 8 Temmuz’da Mimar Sinan; 12 Temmuz’da Abdibey; 15 Temmuz’da Veyselkarani; 20 Temmuz’da Ulu Camii ve 22 Temmuz’da Emre camileri olmak üzere toplam 7 camide Enderun Teravih Namazı ile Cumhur Müezzinliği uygulamasının yapılacağını ifade etti.

Kardeşlik İftarı 4 Temmuz’da
Müftü Mehmet Âşık, Türkiye Diyanet Vakfı Çorum Şubesi tarafından her yıl düzenlenen ‘İftar Sofrası’ programının, 4 Temmuz Cuma günü, saat 20:00’de ENS Park’ta gerçekleştirileceğini açıkladı.

Mehmet Âşık, protokol üyelerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit ve gazi yakınları, kimsesizler, Huzurevi sakinleri, engelliler, koruyucu aileler ve toplumun farklı kesimlerinden 750 kişinin katılacağı iftar programında Hasan Çakmak yönetimindeki Türk Tasavvuf Musikisi Konseri ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin de yer alacağını söyledi. (Recep SERBES)

Cami ve Kur’an Kursu bahçelerinde iftar olacak
İl Müftüsü Âşık, bu yıl Ramazan ayı boyunca bazı cami ve Kur’an Kursu bahçelerinde iftar programları düzenleneceğini belirterek, “İlimizde bulunan ve müştemilatı müsait olan cami ve Kur’an kurslarının bahçelerinde İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an Kursu öğreticilerimiz tarafından öğrencilerin, zengin-fakir her kesimden vatandaşlarımızın katılımlarıyla iftar programları düzenlenecek olup böylece, ‘Ramazanda Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman’ sloganı yerini bulacaktır.” dedi.

Kur’an Yarışması’nın Finali, Çorum’da…
İl Müftüsü Mehmet Âşık Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Türkiye Finali’nin Çorum’da yapılacağını açıkladı.
Mehmet Âşık, Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde yaptıkları girişimler sonucunda yarışma finalinin Çorum’a verildiğini belirterek, “Türkiye genelinde bu yarışma için belirlenen 10 bölgenin birincisi Çorum’daki finalde yarışacaklar. Bu güzel yarışma 20 Temmuz Pazar günü, saat 13.30’da Ulu Camii’de bizim ev sahipliğimizde gerçekleştirilecek.” diye konuştu.

Fitre ve zekat miktarları
İl Müftüsü Mehmet Âşık dünkü basın toplantısında bu yılki fitre ve nisap miktarlarını da açıkladı.

Mehmet Âşık, 2014 yılında fitre miktarının asgari 10.00 TL. olduğunu, zekat için nisap miktarının ise 80.18 gram altın ya da 561.2 gram gümüş olduğunu söyledi.

Müftü Âşık “Belirtilen sadaka-i fıtır da verilecek meblağ konusunda bir üst sınır yoktur. İdeal olan; herkesin hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi, söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenmesidir.” dedi.

Mehmet Âşık ayrıca SMS yoluyla fitre hizmeti sunulduğunu belirterek, bunun için 5601’e atılacak her mesajın bir fitre miktarı olarak yansıtılacağını bildirdi. (Recep SERBES)
Son Güncelleme: 26.06.2014 23:38