“Radyoloji çalışanlarının sorunları acil giderilmeli”

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şubesi Başkanı Ahmet Saatci, 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Radyoloji teknisyen ve teknikeri çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen sorunları artık görmezden gelinmemeli, çalışma koşulları ve çalışma süreleri acilen iyileştirilmelidir.” dedi.

Güncel 09.11.2018, 19:26
261
“Radyoloji çalışanlarının sorunları acil giderilmeli”

Radyoloji çalışanlarının mesai saatlerinin günlük 5 saatten 7 saate çıkarılmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Saatcı, “Sağlıkları açısından son derece tehlikeli olan uygunsuz ortam ve çalışma koşulları nedeniyle yoğun radyasyona maruz kalan iyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler ile bu iş veya işlemlerde çalışan personelin günlük çalışma sürelerinin 5 saatten 7 saate çıkarılması kabul edilebilir bir durum değildir. Sendikamızın konu ile ilgili açtığı dava devam etmektedir. Radyasyonun, insan sağlığını tehdit eden olumsuz etkilerine ilişkin onca bilimsel çalışmaların varlığına rağmen, çalışanların mesai saatlerinin artırılmasıyla başta kanser olmak üzere radyasyona bağlı birçok ölümcül hastalığa yakalanma riskini de beraberinde getirmesi, ‘bir şey olmaz’ mantığıyla ifade edilemez.” diye konuştu.

Radyoloji çalışanlarının mesleki risklerinin mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğine vurgulayan Ahmet Saatci açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın en büyük paydaşları olan ve sağlığın her alanında görev yapan sağlık çalışanları için, paydaş olmanın gereğini yerine getirmeli ve mesleki risklerin ortadan kaldırılması yönünde ciddi adımlar atmalıdır. Bu bağlamda, radyoloji üniteleri, ‘Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği’ çerçevesinde ele alınarak, sağlıklı hizmet üretmesi yönünde yeniden yapılandırılmalıdır. Alanla ilgili personel istihdamı yapılarak, uzman dışı, vasıfsız çalıştırmanın önüne geçilmelidir. Cihaz modernizasyonunun sağlanması, uygun havalandırma ve izolasyonu ile birlikte yeterli fizikî çalışma koşulları oluşturularak sağlıklı hizmet üretir hâle getirilmelidir.

Sağlık-Sen olarak, sağlıkta yürütülen tüm projelerin ana merkezi ve paydaşı olan ancak, zahmette paydaş görülüp, başarıda paydaş görülmeyen sağlık çalışanlarına biçilen bu rol ve yaklaşımı şiddetle reddediyor, onca olumsuzluklara rağmen, alanlarında başarının mimarları olan radyoloji çalışanlarının 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü’nü kutluyoruz.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@