Prof. Dr. Ender Suvacı: “Kendi teknolojimizi üretmeliyiz”

Anadolu Üniversitesi ARİNKOM-TTO Koordinatörü, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Prof. Dr. Ender Suvacı, teknoloji ithal etmek yerine Türkiye’nin kendi teknolojisini üretmesi gerektiğini, üretileninin para kazandırdığı gibi müşteriye de değer katması gerektiğini ifade etti.

Güncel 20.05.2014, 23:20 20.05.2014, 23:23
2240
Prof. Dr. Ender Suvacı: “Kendi teknolojimizi üretmeliyiz”

Çorum Hitit Üniversitesi tarafından “Değer Yaratma ve Sürdürülebilir Gelişme İçin Üniversite ve Sektör İşbirliği” konulu konferans düzenlendi.

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü Konferans Salonu’nda yapılan “Değer Yaratma ve Sürdürülebilir Gelişme İçin Üniversite ve Sektör İşbirliği” konulu konferansa konuşmacı olarak Anadolu Üniversitesi ARİNKOM-TTO Koordinatörü, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Prof. Dr. Ender Suvacı katıldı. Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül,TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, TSO Meclis Başkanı Erol Karadaş, akademisyenler, iş adamları ve öğrenciler katıldı.

Atatürk, silah arkadaşları ve Soma’da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenler için sayı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konferansın açış konuşmasını yapan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, refah seviyesi yüksek olan ülkelerin teknoloji ürettiği ve sattığının görüldüğünü anlatarak, tüm dünyanın bir Pazar haline geldiğini söyledi. Üniversitelerin bilimsel üretim yapan, bilgi veren yerler olmaktan çok bulunduğu bölgenin lokomotifi haline geldiğini anlatan Prof.Dr. Alkan, firmaların ne kadar güçlü olursa olsun teknolojiyi tamamen takip edebildiklerini söylemenin imkansız olduğunu bu konuda da üniversitelerin devreye girdiğini anlattı. Herşeyi devletten beklemenin de doğru olmadığını belirten Rektör Alkan, vatandaşların da taşın altına elini koyması gerektiğini ifade etti.

Başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere iş adamı ve sanayicilerin üniversiteyi desteklediğini vurgulayan Alkan, “Üniversite-Sanayi işbirliği tek başına olmuyor. Teknokent Çorum’a çok şey katacaktır ancak uzun bir süreç gerektiriyor. Geçtiğimiz hafta temellerini atacağımız Teknokent için yapılacak töreni daha sonraya bıraktık. 7 ay içinde tamamlanacak olan Teknokent ile önemli çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Ender Suvacı ise konuşmasında deneyimlerin paylaşılmasının önemli olduğunu kaydetti. Yurt dışından üç hedef ile döndüğünü bunlardan ilkinin öğrencilerini iyi yetiştirmek, ikincisinin öğrencilere araştırmayı sevdirmek üçüncü hedefinin ise Türkiye’de teknoloji geliştirip yurtdışına satmak olduğunu ifade eden Suvacı, “Girişimci olup satmak yetmiyor entegre olmaya ihtiyaç var. Üniversite-Sanayi işbirliğini sağlayan ülkelerin geliştiğini görüyoruz. Gelişmeye odaklı bir ülkeyiz ve yerinde durmaya alışık değiliz. Yurtdışından teknoloji getirmek iyi değil kendi teknolojimizi üretmeliyiz. Yaptığımız yenilik para kazandırmalı müşteriye de değer katmalı” diye konuştu.(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:37
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:55
Yatsı 21:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@