Prof. Dr. Ahmet Samsunlu: “Çorum’da müze sayısı arttırılmalı”

Çorum’daki tarihi ve kültürel zenginliğin sadece Hititlerden ibaret olmadığını dile getiren Samsunlu, Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait kültürel varlıkların da diğer tarihi eserlerle birlikte ele alınarak değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

Güncel 29.11.2014, 00:39 29.11.2014, 01:19
1602
Prof. Dr. Ahmet Samsunlu: “Çorum’da müze sayısı arttırılmalı”
Bayındırlık ve İskân eski Bakanı Prof. Dr. Ahmet Samsunlu, müzelerin şehirleri canlı ve diri tuttuğunu belirterek, Çorum’da müze sayısının artırılmasını istedi. Samsunlu, şehirlerdeki müzelerin tarihin tanıkları olduğunu belirtti.

Samsunlu, “Çorum Makina Meslek Yüksek Okulu’nun kuruluşunda Müze binasının önemi ve yeri” konulu bir sunum yaptı. Samsunlu, Müze binasının sırası ile Sanat Mektebi, Ticaret Lisesi, Makine Meslek Yüksek Okulu, Atatürk Lisesi ve Akşam Ortaokulu süreci hakkında bilgi verdi.

Müze binasını ilk defa 1950 yılında ablasıyla evlenen Erkek Sanat Enstitüsünde öğretmen olan Kemal Demirer’in yanına gittiğinde gördüğünü ifade eden Samsunlu, “Yeşillikler içinde bulunan bu görkemli yapı beni son derece etkiledi” dedi.

Konuşmasının devamında Çorum’da Meslek Yüksek Okulu açma girişimleri hakkında bilgi veren Samsunlu, Ege Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Kemal Karhan’ın Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın (Örgün) Öğretim Genel Müdürlüğü(ne 1974 yılında getirilmesi ve 1975 yılında Türkiye’nin muhtelif illerinde 2 yıllık meslek yüksek okulu kurulmasına karar verilmesi ile birlikte Çorum’da bu okullardan birinin açılması yönünde bir talebinin olduğunu söyledi.

Samsunlu, okulun açılış sürecini şu şekilde anlattı:

“Vali Adil Aktan ve Belediye Başkanı Turan Kılıççıoğlu ile görüşmelerim sonucunda, Ticaret Lisesi’nin 1975 yılında yapıyı boşalttığını ve bu gayeyle kullanabileceğimizi öğrendim. Binayı görmek için anahtarlarının bulunduğu Erkek Sanat Okulu’nun müdürünü ziyaretimde, müdür bu binanın “bakımsız olduğunu ve kendi binalarının önünü kapattığından yıkmayı düşündüklerini” söyledi. Açıkça binanın meslek yüksek okulu tarafından kullanılmasına taraftar olmadığını ifade etti.

1975 yılının yaz aylarında Türkiye’de 50’ye yakın okulun açılacağı yerler ilan edildi.

Ne yazık ki bunlar arasında Çorum yoktu. Acele İzmir’den Ankara’ya gittim ve Prof. Karhan’ı ziyaret ettim. Kendisi bana Çorum’da uygun bina olmadığı siyasiler ve yerel bazı kişiler tarafından bildirildiği için Çorum’da bu okulun açılamadığını söyledi.

Hatta bana “Beni yanılttın” diye serzenişte bulundu.

Acele Çorum’a gittim. Vali ve Belediye Başkanıyla görüştükten sonra, arkadaşım Yüksek Mimar Mustafa Meroğlu’na gittim. Arkadaşım iki gün çalışarak binanın rölövesini çıkardı ve fotoğraflarını çekti. Bu belge ve bilgilerle Prof. Karhan’ı Ankara’da tekrar ziyaret ettim. Bu belgeleri gören Prof. Karhan, “Beni yanıltmışlar ve yalan söylemişler” dedi. Birkaç gün sonra, Eylül ayı başında açıldığı ilan edilen 6 okul arasında Çorum Meslek Yüksek Okulu da yer aldı” dedi.

Samsunlu, 1982 yılında çıkarılan yeni üniversitelerle ilgili kanun kapsamında Çorum Eğitim Enstitüsü’nün Amasya’ya nakledildiğini ve binasına da Makine Meslek Yüksek Okulu’nun taşındığını ifade ederek, boşalan Makine Meslek Yüksek Okulu binasında Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam nezdindeki girişimler sonucunda Atatürk Lisesi’nin açıldığını söyledi.

1984 yılında Atatürk Lisesi’nin kapatılarak Çorum Lisesi’yle birleştirilmesini halen anlayamadığını belirten Samsunlu “Bunun neticesinde Çorum bir lisesini kaybetmiştir. 1984 yılından itibaren bina boş kalmış ve yanmıştır. 1991 yılında yapılan uzun bir tamirattan sonra bina Çorum Müzesi olarak açılmıştır” dedi.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@