Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili “Şehirde yaşayan insanlar kültürle haşır neşir olmalı”

Çorum Valiliği himayesinde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Hitit Söyleşi Günleri’ etkinlikleri başladı.

Güncel 20.11.2014, 23:34 20.11.2014, 23:35
1286
Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili “Şehirde yaşayan insanlar kültürle haşır neşir olmalı”
Çorum Valiliği himayesinde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Hitit Söyleşi Günleri’ etkinlikleri başladı.

Hitit Söyleşi Günleri kapsamında dün “Şehir ve Kültür” konulu bir söyleşi düzenlendi. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin konuşmacı olarak katıldığı söyleşi saat 14.00’da Çorum Müzesi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Söyleşiyi Vali Yardımcısı Fikret Zaman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ali Dinçer, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Fikret Yıldırım, Basın İlan Kurum Çorum Şube Müdürü Osman Bolluk, Müze Müdürü Önder İpek, öğrenciler ve çok sayıda yurttaş takip etti.

Şehirde yaşayan insanların kültürle haşır neşir olmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, “Çünkü bütün kültürel aktiviteler şehirlerde gerçekleşir. Şehir ve kültüre ilişkin bireyin beklentilerini daha yükseğe çıkarmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında “ufuk genişliği”ne değinen Bilgili, “Ufku geniş insanlardan herşey bekleyebiliriz. Onlarla daha rahat tartışabilir ve konuşabiliriz. Onun için her zaman öğrencilerimize ‘ufkunuzu geniş tutun’ diyoruz” dedi. Bilgili, bu konuyla alakalı Osmanlı’nın kuruluş döneminde Ertuğrul Gazi’nin beyliğin başına getirilişinin öyküsünü anlattı.

‘Şehir ve kültür’ ilişkisinin her zaman içli dışlı olduğunu kaydeden Bilgili, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“İçinde yaşanılan şehrin kazanıma dönüştürülmesi çok önemli. Eğer yaşamınız evden işe işten eve gitmek ve arada sırada akrabaları ziyaret etmekten ibaretse şehrin size bir kazanımı olmaz. Ev ve iş dışında sinemaları takip ediyorsanız, tiyatroya gidiyorsanız, sahaflarda kitap araştırması yapıyorsanız, konsere gidiyorsanız o şehri kazanmışsınızdır.

Anadolu şehirleri müthiş bir kültürel potansiyele sahip. İlçeler bile kendilerini tanıtırken ‘medeniyetler beşiği’ ifadesini kullanıyor. Bu coğrafyada müthiş bir medeniyet birikimi var ve bunun bir kazanıma dönüştürülmesi gerekiyor.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@