“Peyzaj Mimarlığı Bölümü” açılmasına YÖK’ten onay

Hitit Üniversitesi’nde “Peyzaj Mimarlığı Bölümü” açılması için YÖK’ten gerekli onayın verildiği açıklandı.

Güncel 23.03.2014, 22:52 23.03.2014, 22:24
703
“Peyzaj Mimarlığı Bölümü” açılmasına YÖK’ten onay

Hitit Üniversitesi’nde “Peyzaj Mimarlığı Bölümü” açılması için YÖK’ten gerekli onayın verildiği açıklandı.

Konuyla ilgili rektörlük tarafından yapılan açıklamada, “Üniversitemiz Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde Peyzaj Mimarlığı Bölümü açılması konusundaki teklifimizi Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelenerek uygun görülmüştür” denildi.

PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ’NÜN AMACI
Öte yandan Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün amacı ile ilgili olarak da şu bilgiler verildi:

“Peyzaj Mimarlığı, çevre öncelikli ve çevreyi bütünsel algılayan ve bir süreç içinde geliştiren bir tasarım disiplinidir. Yaşantımızın kaçınılmaz bütünlüğünü sağlamak ve ekolojik dengelerin bozulmasını ve tahribatını engellemek Peyzaj Mimarlığı’nın temel ilkesidir. Kentlerin tüm yeşil alanları, sahil düzenlemeleri, tatil köyleri, tüm turizm alanlarının çevre düzenlemeleri, milli parklar, doğa koruma alanları vb. insan yaşamına sağlık, huzur ve mutluluk katan tüm alanların öngörülmesi, planlanması, düzenlenmesi ve planların uygulanması, peyzaj mimarlarının asli konularıdır.

Ormanların, açık yeşil alanların, nehirlerin, sahillerin, benzeri kırsal alanların doğal çevrelerini korumak, planlamak ve yönetmek yine peyzaj mimarlığının görev alanına dahildir. Peyzaj mimarları, görev alanına giren çalışmaları yaparken, insan ve çevresi arasındaki ilişkilerin dengesini koruyarak hayat kalitesine katkıda bulunmayı amaçlar. Yapısal tasarım becerileri konusunda mimarlığa, kentsel planlama bilgileri ve becerileri konusunda şehirciliğe ve bilimsel ve teknik ilkeler konusunda mühendisliğe yaklaşan bir alan olarak peyzaj mimarlığı, rekreasyon alanları olacak olan arazilerin pratik fiziksel ilişkilerini estetik bağlamları ile sentezlemeyi başaran bir uygulama alanıdır. Bu sentezleme kapsamında, yörenin kültürel değerlerini korumayı, ekolojik ilişkileri doğru dengelemeyi ilke edinerek, insanların ve diğer canlıların yaşam ortamlarını oluşturur.

Peyzaj Mimarlığı eğitimi, öğrencilere, çevreyi korumak, gerektiğinde onarmak ve ideal kullanıma hazır hale getirmek için, hangi kuralların ya da bilgi birikimlerinin iyi olacağını araştırmayı öğretir. İnsan sağlığı, güvenliği, mutluluğu ve refahını sağlayan tasarımlar oluşturabilmek için, öğrencilerin empati (eşduyum) duygusunu geliştirebilmeyi ve kendilerini, çevrede kullanacak canlıların yerine koyabilmeyi ihmal etmemeyi öğretir.”
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
15°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@