“Peygamber sevgimizi haftalık programlara sıkıştırmamalıyız”

Çorum’da “Kur-an’dan Hayata” isimli bir konferans düzenlendi. Kur’an-ı Kerim’i birlikte okuma, doğru anlama ve vahiyi hayata taşıma amacıyla kurulan Çorum Kur’an Halkaları Grubu, Mevlit Kandili dolayısıyla “Kur’andan Hayata” konulu konferans düzenledi.

Güncel 14.01.2014, 00:28 14.01.2014, 00:29
665
“Peygamber sevgimizi haftalık programlara sıkıştırmamalıyız”
Önceki akşam Devlet Tiyatrosu Salonu’nda düzenlenen etkinliğe 19 Mayıs Üniversitesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Okuyan konuşmacı olarak katıldı.
Kur’an Halkaları’nın tanıtım videosu ile başladı. Grubun; insanlara Kur’an’ın mesajını doğru bir şekilde iletmek ve halkalara katılanlara ‘Allah’ın bak dediği yerden’ bakabilecek bir anlayış kazandırarak, Kur’an-ı anlayan, vahiyle inşa olmuş 5 A (aşk, adanmışlık, aidiyet, amelisalih ve ahde vefa) sahibi, sorumluluğunun bilincinde, şahsiyetli, aktif, iyi insanlar eliyle hayatı inşa etmeyi amaçladığı belirtildi.
Çorum Yörükevler Camii Müezzini İdris Satılmış’ın Kur’an-ı Kerim tivaletinin ardından 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Okuyan “Kur-an’dan Hayata” konulu konuşma yaptı.
Çorumluların ve İslam aleminin kandilini kutlayan Okuyan, Çorum’da adında Kur’an geçen birçok organizasyon yapılmasından memnun olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Okuyan, Mevlit Kandili’nin kendisi için hem hüzün hem de sevinç ifade ettiğini belirterek, asıl kutlu doğum haftasının Hz. Muhammed’e vahiy inmeye başladığı gün olduğunu söyledi.
Mevlid Kandili’nin olduğu gün 4 yıl önce babasını kaybettiğini, bu nedenle bu gecede hem hüzün hem de sevinci birarada yaşadığını anlatan Okuyan sözlerini şu şekilde sürdürdü:
Mevlit Kandili ile alakalı bir fikriyatımı sizlerle paylaşmak isterim. Mevlit Kandili Peygamberimizin doğumu ile alakalı bir kutlama zamanıdır. Öyle yerleşmiş ve çok çok eskiden beri gelmiyor. Kandil literatürümüze sonradan yerleşmiş bir kavram. Onun için; üzerinde fazla durmak, çok fazla ciddiye almak ve konuşmak da istemiyorum. Böyle kandillerle vakit geçirecek zamanımız yok. Ama peygamberlikle alakalı bir duyarlılık ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Bir duyarlılık olsun ki o duyarlılık peygamberimizin hayatı içinde bir anlam ifade etsin. Meseleye öyle bir yerden bakalım ki baktığımız o noktada peygamberimiz bizimle aynı hissiyatın sahibi kılınmış olsun. Öyle bir doğumdan söz edelim ki, o doğum peygamberimiz için de çok anlamlı olsun.
1989’dan beri ülkede kutlu doğum haftaları diye bir gündemimiz var. Mesele Hz. Peygamberimizin doğumu ile alakalı ise kutlu doğum haftalarının şu günlerde olması gerekir. Bunun normal olanı budur. Rebiülevvel ayının 12’si bir hafta. Bu böyle uygulanmıyor. Daha çok miladi yıl esas alınarak Nisan ayının 20’si baz alınarak böyle bir kutlu doğum uygulaması yapılıyor. Böyle kutlu doğum kutlamaları, belli gün kutlamaları bizim literatürümüzde yok. Bunlar baka taraflardan geldi. Biz Hz. Peygamberimizden hasretimizi bir haftanın organizasyonu ile şekillendiremeyiz. Hz. Muhammed’e olan sevgimizi bir haftalık anma programlarına sıkıştıramayız. Biz Hz. Muhammed’e duyduğumuz sevgiyi onu anarak ifade edemeyiz. Bizim için Hz. Muhammed’i anmak değil, bizim için Hz. Muhammed’i anlamak esastır. Anmaktan anlamaya doğru bir sıçrama yapmak zorundayız. Çünkü biz Hz. Muhammed’i anıların konusu olarak görmeyiz. Bize göre Hz. Muhammed anılmayı değil anlatılmayı beklemektedir. Aslında kutlu doğum haftası demek Hz. Peygamber için de önemli bir anlam taşıyan bir zaman dilimiyle buluşturulmalıdır”
Karar mekanizmasında yetkisinin olması halinde Kutlu Doğum Haftası’nı Kutlu Doğum Haftası’nı Hz. Peygamberin vahiy almaya başladığı zamanda kutlayacağını, asıl önemli doğumun bu olduğunu, yani Kadir Gecesi’ni içine alan zaman diliminde kutlanması gerektiğini, doğru olan ve asıl üzerinde durulması gereken noktanın bu olduğunu söyleyen Okuyan, “Peygamberimiz, Hira Dağı’na piknik yapmak veya Mekke’ye kuş bakışı bakmak için çıkmıyordu. O kendi toplumunun ahlaksızlıklarına herhangi bir çözüm üretemediği için buraya çıkıyordu. Bu sıkıntılardan kaçmak için çıkıyordu. İşte Hira’da kaldığı zamanların birinde 610 yılının Ramazan ayının Kadir Gecesi’nde Cebrail O’na vahiy getirdi” şeklinde konuştu. (Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@