Pazarda Ramazan rehaveti

Kentin en büyük halk pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı, durgun bir hafta geçirdi. Aşırı sıcaklarla birlikte Ramazan ayının rehaveti, yurttaşları Pazar alışverişine çıkmaktan alıkoydu.

Pazarda Ramazan rehaveti

Kentin en büyük halk pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı, durgun bir hafta geçirdi. Aşırı sıcaklarla birlikte Ramazan ayının rehaveti, yurttaşları Pazar alışverişine çıkmaktan alıkoydu.

22 Haziran 2016 Çarşamba 23:34
Pazarda Ramazan rehaveti

Esnafın kimisine göre, bu sıcak hava ve oruç yorgunluğundan dolayı vatandaş pazardan “elini-eteğini” çekerken, kimi esnaf ise Çarşamba Pazarı’nın zaten eski canlılığını yitirdiğini ve uzun bir süredir durgunluğa yelken açtığını savundu. İşte size, ÇORUM HABER’in pazar izlenimleri…


Aşırı sıcak havanın etkisini azaltmak isteyen esnaf tüm şemsiyeleri açınca, objektifimize bu görüntü yansımış oldu.

“FİYATLAR HAMSE İLE SÜMANİYE ARASINDA”
Yumurta fiyatlarını sorduğumuz Ali Aksungur, “hamse (5)” ile “sümaniye (8)” lira arasında olduğunu belirterek, “Çorum’daki bu pazarları mülteciler ayakta tutuyor. Iraklı ve Suriyeli kardeşler olmazsa hiçbir Pazar esnafı iş yapamaz. Ben de o yüzden yavaş yavaş Arapça öğreniyorum.” dedi.


Ali Aksungur, mülteciler için Arapça öğrendiğini söyledi.

“VURUR YÜZE İFADESİ…”
Tezgâhlarına müşteri çekmek isteyen kimi satıcılar, “kreatif” yaklaşımlar sergilemekten geri kalmıyor. İşte onlardan ikisi Caner Karakaş ve Gencel Can, şimdi Başbakan koltuğunda oturan Binali Yıldırım’ın 1 Kasım Seçim Zaferi’nin ardından sosyal medyada yaptığı paylaşıma atıfta bulunmuşlar…


Caner Karakaş (Sağda) ve Gencel Can’ın hazırladıkları afiş, size de tanıdık gelmiyor mu?

“MARKETLER BİZİ BİTİRİYOR”
Ali Sünnetçi isimli pazar esnafı, başta Çarşamba Pazarı olmak üzere tüm semt pazarlarının “iş yapamaz” duruma geldiğini belirterek, bunda mahalle aralarına kadar çoğalan marketlerin etkili olduğunu iddia etti. Ali Sünnetçi, “Mahalle aralarına kadar şube açan büyük marketler bir de kaldırıma ürün çıkarmıyor mu? İşte bizi, o bitiriyor.” ifadesini kullandı.


Ali Sünnetçi

“SAÇINI, BAŞINI DEĞİL, TOPUNU OYNAYACAKSIN”
Şenol Sünnetçi isimli Galatasaraylı esnaf, tüm konsantrasyonunu Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden Türk Millî Takımı’nın üzerinde topladığını belirterek, “İlk maçtan itibaren futbolcularımız saçını-başını değil de topunu oynasaydı şimdi korkusuzca ikinci tura yükselmiştik. Ah o Ozan Tufan yok mu? Saç düzelteceğim diye Modric’in golüne engel olamadı.” dedi.


Şenol Sünnetçi, “Hırvat maçında Ozan Tufan, benim gibi saçını düzeltirken golü yedik.” dedi.

KAVUNCULARIN ŞAŞKINLIĞI
Kavun, yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri… Ali Urgancı da böyle düşünmüş olmalı ki tezgâhını kavunla yığmış… Ancak aşırı sıcaklardan ötürü yurttaşların evden çıkamadığını dile getiren Ali Urgancı, arkadaşlarıyla birlikte dünkü Çarşamba Pazarı’nda beklentisini karşılayamamış görünüyordu.


“Hâlbuki bu mevsimde kavun iyi giderdi” diyen Ali Urgancı (Ortada), arkadaşları Alperen Uğuz (Sağda) ve İsa Öztekin’le birlikte…

- Recep SERBES -


Son Güncelleme: 22.06.2016 23:37
Anahtar Kelimeler:
Pazarda Ramazan Rehaveti